25.01.2013, 14:20

Dziecko na feriach z kartą pre-paid

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Karta pre-paid może być dobrym rozwiązaniem przy wyjeździe dziecka na ferie zimowe. Z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę, a z drugiej swobodę płacenia w wielu miejscach w Polsce. Comperia.pl tłumaczy czym jest, ile kosztuje i jakie są wady i zalety kart pre-paid.

Karta pre-paid – co to jest?

Karta pre-paid, inaczej karta przedpłacona, to połączenie karty debetowej z pomysłem telefonów na kartę. Mając kartę pre-paid można z niej korzystać tak jak z karty debetowej, ale nie trzeba mieć rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego (popularnie zwanego kontem osobistym). Ponadto kartę przedpłąconą doładowuje się tak, jak telefony na kartę. Wystarczy zasilić kartę pre-paid odpowiednią kwotą pieniędzy (przelewem lub w oddziale banku), a następnie można nią płacić do wysokości doładowanej kwoty.

Karta pre-paid zamiast pieniędzy na ferie

Takie rozwiązanie może być dużo korzystniejsze od wręczenia dziecku gotówki podczas zimowego wyjazdu. Gotówkę ktoś może ukraść lub dziecko może wydać większość pieniędzy już pierwszego dnia wyjazdu.

Natomiast karta przedpłacona ma zabezpieczenie w postaci kodu PIN. W przypadku kradzieży, można zastrzec kartę i odzyskać pieniądze doładowane na tej karcie. Ponadto, w przypadku zimowego wyjazdu, można ustawić dzienne limity transakcji i dzięki temu wspomóc dziecko w dysponowaniu pieniędzmi.

Zaletą kart pre-paid jest też to, że w razie konieczności rodzic może z dowolnego miejsca może ją doładować wykonując przelew ze swojego konta w banku. A po powrocie z wyjazdu można prześledzić wraz z dzieckiem historię operacji dokonanych kartą i porozmawiać, czy wszystkie wydatki były uzasadnione.

Gdzie dostać i ile kosztuje karta prepaid?

Aktualnie po karty pre-paid można się udać do ING Banku Śląskiego, BNP Paribas, Pekao SA, Banku Zachodniego WBK czy Millennium Banku. Opłata za wydanie karty będzie wynosiła 15-25 zł. Następnie należy doładować kartę odpowiednią kwotą i można dokonywać płatności bezgotówkowych w punktach handlowo – usługowych, które akceptują płatności kartami. Można także wypłacać pieniądze z bankomatu, ale jest to drogie rozwiązanie – najczęściej prowizja wyniesie 5 zł, a bezprowizyjna może być sieć bankomatów banku wydającego kartę przedpłaconą.

Podsumowując, karta pre-paid może być ciekawą alternatywą dla gotówki. Jeśli w miejscu docelowym zimowego wyjazdu, dziecko będzie miało swobodny dostęp do sklepów akceptujących płatności kartami, to zalety tego rozwiązania przewyższają wady.

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.01.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Gdzie dostanę kredyt bez biku? 17.12.2015 8:22 przez:
wanda

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Wakacyjne ubezpieczenie dziecka 1.7.2014 12:44 przez:
JadwigaS

forum o ubezpieczeniach

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC