Dywersyfikacja

2008-02-02 00:00:00

Inwestowanie w fundusze nie wymaga dużych nakładów finansowych. Nawet niewielką kwotę łatwo więc podzielić miedzy różne ich rodzaje: akcyjne, zrównoważone, stabilnego wzrostu, rynku pieniężnego i specjalistyczne np. inwestujące w nieruchomości czy surowce. Nie trzeba też kupować wszystkich.

Częściowa dywersyfikacja portfela może dotyczyć tylko funduszy z jednej grupy, np. akcyjnych. Wystarczy wybrać kilka różniących się strategią i inwestujących w różne branże i różnej wielkości spółki.

Portfel może być też zróżnicowany geograficzne. Trzeba jednak pamiętać, że większość portfela powinna być zainwestowana w walucie, w której się zarabia, i w której będzie się chciało zrealizować zyski. Mało opłacalne jest również inwestowanie w złotych w fundusze zagraniczne ze względu na ryzyko walutowe. Przy wzmacniającym się złotym, mimo dobrej koniunktury na światowych rynkach, można ponieść stratę. Inwestować w fundusze zagraniczne powinno się więc tylko wtedy, gdy wierzy się w osłabienie złotego i wzrost cen walut zagranicznych. Można wówczas nawet dodatkowo zyskać.

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam