07.01.2010, 08:24

Duży bank, duży procent, mały bank, mały procent?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Co decyduje o wysokości oferowanych odsetek na lokacie? Pozycja biznesowa banku? Jego rozmiar, zasięg, liczba placówek? A może po prostu humor osób decyzyjnych? Niestety musimy przeciąć wszystkie te spekulacje. Potrzebujący bank zapłaci duży procent, syty bank zaoferuje dużo mniej.
O cenie każdego towaru decyduje popyt i podaż. Pieniądz też jest towarem, w szczególności dla bankowców. Obracają nim na co dzień, oglądają z każdej strony, inwestują, pożyczają, deponują. Kiedy skarbiec pusty trzeba go napełnić. A płaci się za to właśnie odsetkami.
 
Zamienię depozyt w kredyt
 W dużym uproszczeniu bankowa działalność polega na zbieraniu od ludzi pieniędzy celem ich przekazywania dalej w formie kredytów. Im taniej uda się od klientów pożyczyć (czyli im mniej bank zapłaci na lokatach i wszelkiego typu innych formach lokowania oszczędności) i im drożej klientom pożyczy tym więcej zarobi. Na jedno i drugie jest wiele sposobów i nie koniecznie są one zależne od rozmiaru banku.
 
Duży jednak może więcej
 Tacy potentaci jak PKO BP czy PEKAO SA to zupełnie inna liga niż raczkujący przy nich Meritum Bank, czy Volkswagen Bank Direct. Duży może więcej, niestety jednak z niekorzyścią dla klientów. Ponad 1000 placówek rozdrobnionych po całym kraju, przyzwyczajenia długoletnich klientów, ugruntowana marka, to wszystko pozwala na utrzymywanie niskiego oprocentowania lokat i rachunków bankowych. Zainteresowani i tak przyjdą, zawsze przychodzili i będą przychodzić. Co innego w Meritum Banku. Ten musi walczyć o depozyty ceną. Dlatego lokata w małym banku jest najczęściej (choć nie jest to regułą) wyżej oprocentowana niż w potężnej instytucji bankowej.
 
Decyduje potrzeba
 Niezależnie jednak od siły banku o wysokości oferowanych odsetek decyduje bieżąca potrzeba instytucji. Kryzys finansowy skutkujący utrudnionym dostępem do międzybankowego pieniądza? Konieczność przedterminowego wykupu wyemitowanych obligacji? Plan nagłego zwiększenia akcji kredytowej? Wszystko to powody na podciągnięcie suwaka z oprocentowaniem. Przykład takiej operacji mieliśmy w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wtedy często większe banki oferowały klientom lepsze lokaty niż pomniejsi gracze. Mus to mus. Dzisiaj jednak sytuacja jest zgoła odmienna.
 
Mały bank, duże ryzyko? Nic podobnego!
 System polskiej bankowości jest bezpieczny. Potwierdziły to przytaczane wcześniej kryzysowe wydarzenia. Upadały instytucje finansowe za Oceanem, a na naszym podwórku spokój i cisza. Na straży Twoich pieniędzy oprócz Komisji Nadzoru Finansowego stoi gwarantujący ewentualny zwrot oszczędności Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie obawiaj się więc o bezpieczeństwo lokat. Wybieraj po prostu najtańsze.
 
Chcesz podyskutować o oszczędzaniu-jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.01.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
1970-01-01
 
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Raiffeisen na sprzedaz 10.2.2015 8:27 przez:
Radosław

forum o kredytach