04.12.2009, 11:53

Do czego służy księga wieczysta? Wyjaśnia Comperia.pl

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Księga wieczysta to odpowiednik samochodowego dowodu rejestracyjnego. Wskazuje adres nieruchomości, jej właścicieli, ewentualne roszczenia osób trzecich, a także hipoteki. Wszystko w jednym miejscu i dostępne dla wszystkich. Comperia otwiera księgi wieczyste.
Wierni zasadzie przekładania skomplikowanych pojęć na język „Kowalskiego” bierzemy dzisiaj na tapetę księgę wieczystą. Wydawać by się mogło, że zagadnienie jest skomplikowane, tymczasem jak wykażemy poniżej, dokument jest nad wyraz prosty w swojej konstrukcji. Ale po kolei.
 
Gdzie po księgę?
 
Księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe odpowiednie dla położenia nieruchomości. Moment „narodzin” (czytaj wybudowania) mieszkania nie jest jednoznaczny z utworzeniem dlań odpowiedniego dokumentu. Ten powstaje dopiero w momencie wyodrębnienia lokalu z całej deweloperskiej inwestycji, co z reguły ma miejsce w momencie transakcji kupna-sprzedaży. Notariusz w akcie rejestrującym zakup lokalu od dewelopera zaznacza fakt jego wydzielenia. Stosowna dokumentacja wędruje do sądu – na tej podstawie powstaje księga wieczysta.
 
Kto ma wgląd do ksiąg wieczystych?
 
W Polsce obowiązuje zasada jawności formalnej ksiąg wieczystych. Innymi słowy, każdy bez wyjątku może przejrzeć w sądzie dokument. Dodatkowo może poprosić o tzw. odpis z księgi wieczystej. To najczęściej kilkustronicowy dokument zawierający wszystkie niezbędne dane o mieszkaniu czy działce.
 
Po pierwsze, co to za nieruchomość
 
Treść księgi wieczystej jest podzielona na cztery działy. Pierwszy z nich odpowiada za opisanie nieruchomości. Tutaj znajdziemy jej adres, a także podstawowe parametry ją charakteryzujące, typu powierzchnia, kubatura, ilość izb.
 

 
Po drugie, kto jest jej właścicielem
 
Z drugiej części księgi wyczytamy podstawowe informacje o właścicielach nieruchomości. Tutaj jest odpowiedź na pytanie, kto i w jaki sposób nabył posiadłość.
 
Po trzecie roszczenia i prawa osób trzecich
 
Uwaga, w trzeciej części księgi znajdują się bardzo ważne informacje dla właścicieli nieruchomości! Tutaj dowiemy się czy i kto rości sobie jakiekolwiek prawa do mieszkania. Służebność osobista, korzystanie z przynależnej drogi, roszczenie windykacyjne? Odpowiedzi w dziale trzecim.
 
I na deser hipoteki
 
Ostatnia, czwarta część księgi to informacje o zabezpieczonych na nieruchomości w formie hipoteki wierzytelnościach. Przede wszystkim chodzi o kredyty hipoteczne, które pamiętajmy pozostaną tam wpisane dopóki nie zostaną spłacone. Nie ma przy tym znaczenia, kto jest właścicielem nieruchomości.
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.12.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2784 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Pomoc frankowiczom . 21.2.2016 18:19 przez:
lech-p

forum o kredytach

Forum o lokatach
BGŻ Optima lokata bezkarna 4.6.2015 7:10 przez:
Limana

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie dla seniora. 19.2.2016 19:05 przez:
henryka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Potwierdzenie wypłaty z bankomatu 22.10.2015 11:44 przez:
Gracjal

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Do czego służą PIN i PUK 16.10.2014 10:46 przez:
Arkadiusz Wojciechowski, Ekspert Comperia.pl
Telefony Huawei. 16.2.2016 19:18 przez:
marcinaz

forum gsm