Dlaczego warto śledzić kursy walutowe? Sprawdź z Comperią!

2009-12-31 14:04:24

Kredyty i pożyczki hipoteczne, lokaty i lokaty strukturyzowane – to tylko najważniejsze produkty finansowe, których opłacalność może zależeć wprost od kursów walutowych. Kiedy opłaca się brać kredyt hipoteczny w walucie obcej? Czy warto inwestować w lokaty strukturyzowane oparte o kursy walutowe? Comperia.pl odpowiada na te pytania! Zobacz dlaczego warto śledzić kursy walutowe!

Kredyt hipoteczny w walucie obcej
Decyzja o kupnie mieszkania na kredyt denominowany do waluty obcej może być zarówno bardzo trafioną jak i nietrafioną inwestycją. Jeżeli przyjmiemy, że wartość nieruchomości jest względnie stała w czasie, to wszystko zależy wyłącznie od kursów walutowych. Na ich zmianach można wiele zyskać, należy jednak wybrać odpowiedni moment na zaciągnięcie zobowiązania. Obecnie złotówka jest dosyć słaba, w szczególności w stosunku do głównych walut obcych – dolara amerykańskiego, euro i franka szwajcarskiego.
 
Jeżeli zatem kredytobiorca zdecydował się na pożyczkę w marcu, gdy euro oscylowało w okolicy 4,8 złotego, a teraz natomiast chciałby go przewalutować, to przy dzisiejszym kursie 4,12 PLN/EUR dla kredytu w wysokości 200 tys. zł zaoszczędziłby ok. 30 tys. zł. W rezultacie daje to 15 proc. zysk wyłącznie z powodu korzystnego kursu walutowego.
 
Lokaty strukturyzowane
 
Z nieco bardziej skomplikowaną sytuacją mamy do czynienia w przypadku inwestycji w lokaty strukturyzowane. W ich przypadku nie mamy możliwości wyboru korzystnego dla nas okresu zmiany inwestycji, tak jak w sytuacji przewalutowania kredytu hipotecznego. Nawet tymczasowe znaczne wahania kursów walutowych, a takie mogliśmy dosyć często obserwować w mijającym roku, mogą zaważyć na rentowności naszej inwestycji. Tutaj pod uwagę brane są jedynie kurs otwarcia i zamknięcia opcyjnej części lokaty strukturyzowanej.
Niemniej jednak, na tych produktach można także znacznie zarobić, nawet do kilkudziesięciu procent w trakcie trwania lokaty. Ponadto, zwyczajowo oferowana gwarancja ochrony kapitału na poziomie 80 – 100 proc. zabezpiecza środki w znacznie większym stopniu, niż w przypadku samodzielnej „gry na walucie”.
 
Podsumowując, w przypadku kursów walutowych sprawdza się ogólnie przyjęta zasada, że im wyższe ryzyko jesteśmy w stanie ponieść, tym wyższy zysk możemy osiągnąć. Mimo to, należy pamiętać, że zmiany kursów walutowych, w szczególności w krótkim okresie, charakteryzują się znaczną intensywnością. Ich dokładne przewidywanie jest natomiast praktycznie niemożliwe.

 

Miałeś problem z uzyskaniem kredytu w banku? Podziel się swoją opinią na naszym forum!

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam