04.03.2010, 14:32

Dlaczego bank nie daje kredytu na start-up?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Pomysł, ludzie, pieniądze to trzy fundamenty prowadzenia biznesu. Młodzi przedsiębiorcy najczęściej mają problem z ostatnim elementem układanki – finansami. Pierwszy przychodzący do głowy sposób na rozwiązanie problemu to negocjacje z bankiem. Ten jednak niechętnie udzieli kredytu na start-up. Dlaczego?
Kredyty dla biznesu? Owszem, ale dla dojrzałego, z historią, o silnych fundamentach. Standardowy bank nie zaryzykuje udzielenia pożyczki początkującemu przedsiębiorcy. Nie pozwoli sobie na potencjalną stratę pieniędzy. Został stworzony w zupełnie innym celu.
 
Start-up, czyli ryzyko
 
Nowopowstały biznes jest niestabilny, wrażliwy na zewnętrzne szoki, obarczony wysokim ryzykiem upadłości. Młodzi menedżerowie dopiero uczą się prowadzenia przedsiębiorstwa, popełniają błędy, a czasu na ich naprawianie jest bardzo mało. O przetrwaniu decyduje szereg elementów, przy czym trzeba mieć zawsze odrobinę szczęścia. Wie, kto spróbował swoich sił.
 
Zamienię lokatę na kredyt
 
Tradycyjny bank działa z kolei na możliwie najniższym poziomie ryzyka. Musi. Klienci przynoszą tutaj pieniądze bez obawy o ich utratę. Ufają, że bank nie zdefrauduje zdeponowanych przezeń oszczędności. Te są konwertowane na kredyty. Możliwie bezpieczne, zewsząd zabezpieczone, monitorowane i w razie konieczności windykowane. Dlatego właśnie kredyt udzielony młodej firmie nie wpisuje się w strategię bankowców.
 
Jak nie bank, to kto?
 
Działalność finansowania młodego biznesu jest zagospodarowana przez inne podmioty. Takie, które lubią duże ryzyko i duże zarobki. W zamian za udziały w nowym biznesie wspierają go finansowo, czasem merytorycznie. W perspektywie kilku lat sprzedadzą swoje akcje i zainkasują zyski. Albo stracą na upadającym przedsiębiorstwie. Duże ryzyko, spore straty, ale i potencjał wysoki.
 
Próbować jednak warto
 

Banki z reguły nie udzielają kredytów start-upom, jednak od zasady zdarzają się odstępstwa. Przekonujący biznesplan, profesjonalni właściciele, dobry pomysł? To wszystko razem może spowodować, że bank przyzna pożyczkę. Próbuj więc. Koszt? Twój czas.

 

Miałeś problem z uzyskaniem kredytu w banku? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.03.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
1970-01-01
 
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Czy można wycofać ubezpieczenie kredytu? 6.5.2015 8:14 przez:
Katerina

forum o ubezpieczeniach