27.03.2009

Depozyty: najwięcej na polisach i lokatach warunkowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Stopy procentowe banku centralnego spadają od listopada 2008 roku, ale wciąż można jeszcze zdeponować pieniądze na atrakcyjny procent. Najwyżej oprocentowane są lokaty oferowane w formie ubezpieczenia. Żeby dobrze zarobić na tradycyjnych lokatach terminowych, najczęściej trzeba skorzystać z innego produktu banku. W co zainwestować?

Coraz częściej przy najwyżej oprocentowanych lokatach pojawiają się gwiazdki. Oznacza to, że niektóre banki oferują atrakcyjne warunki depozytów, ale nie za darmo. W zamian za wysokie odsetki wymagają od klientów skorzystania jednocześnie z innego produktu, np. konta oszczędnościowego czy karty kredytowej.

Rankingi lokat półrocznych i rocznych zdominowały natomiast depozyty oferowane w formie ubezpieczenia, czyli tzw. polisy lokacyjne. W tym przypadku klient zawiera z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę ubezpieczenia na życie i dożycie, a nie umowę lokaty. Z punktu widzenia zysku, ta forma depozytu, formalnie będącego polisą, nie różni się od tradycyjnej lokaty. Na koniec okresu ubezpieczenia wypłacony zostanie kapitał wraz z gwarantowanymi odsetkami.   

Zaletą polis lokacyjnych jest możliwość wskazania przez ubezpieczonego osoby uposażonej, która otrzyma świadczenie bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego. Wypłacane świadczenie zwolnione jest z podatku od spadków i darowizn.

Polisy lokacyjne zwolnione są również z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Z pozoru ten atrakcyjny element wykorzystuje się do reklamowania polis. Banki dokonują sprytnego zabiegu. Nie podają oprocentowania polisy netto, czyli realnego zarobku klientów. Ponieważ standardowe lokaty są obciążone podatkiem, oprocentowanie polis sztucznie podwyższa się o wartość podatku, którego w rzeczywistości nie trzeba płacić. Często można spotkać się z informacją, że oprocentowanie polisy  odpowiada oprocentowaniu tradycyjnej lokaty na poziomie 7 proc., w rzeczywistości jest niższe. Do celów porównawczych mechanizm ubruttowienia ma uzasadnienie. Brak precyzyjnej informacji może jednak wprowadzać klientów w błąd.

 

RANKING PRODUKTÓW OSZCZĘDNOŚCIOWYCH

W rankingu lokat 3-miesięcznych najwięcej - przy wpłacie 1 tys. zł - oferuje aktualnie bank Millennium – aż 8 proc. na Lokacie Premia. Jest to jednak oferta z gwiazdką. Bazowe oprocentowanie lokaty wynosi 4 proc., a dodatkowymi procentami bank nagradza za aktywne korzystanie z innych produktów. Na 8 proc. mogą liczyć klienci posiadający co najmniej cztery dodatkowe produkty. 7 proc. oferuje Getin Bank. To całkiem przyzwoicie. Ponadto nie stawia dodatkowych warunków. Kolejny w rankingu jest Bank BGŻ z Lokatą Szczerozłotową, ale tutaj znowu pojawia się gwiazdka. Bank płaci 6,7 proc., ale wymaga, żeby co najmniej połowa środków zainwestowanych w lokatę pochodziła z nowego źródła. Oznacza to, że tylko 50 proc. lokaty można przelać z rachunku prowadzonym w Banku BGŻ.

Ranking lokat 3-miesięcznych (wpłata 1 tys. zł)

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

 

Millennium

Lokata Premia*

8 proc.

Załóż lokatę
Szczegóły

Getin Bank

Lokata – stałe oprocentowanie

7 proc.

Szczegóły

Bank BGŻ

Lokata Szczerozłotowa*

6,7 proc.

Szczegóły

BOŚ

Lokata na Dzień Dobry

6,5 proc.

Szczegóły

AIG Bank

Lokata Zysk +

6,5 proc.

Szczegóły

* Lokaty warunkowe

Pełny ranking lokat 3-miesięcznych

 

Jeżeli chcemy zainwestować 1 tys. zł na 6 miesięcy najlepszą aktualnie ofertą depozytową kusi Volkswagen Bank direct. W tym przypadku jest to polisa lokacyjna Rentier plus, gwarantująca 6,6 proc. odsetek brutto w skali roku. 6,5 proc. oferuje AIG Bank na standardowej lokacie Zysk +. Mając do dyspozycji co najmniej 5 tys. zł nieco więcej – 7 proc. zarobimy w DnB Nord, ale również na polisie lokacyjnej NORD Fortjene.


Ranking lokat 6-miesięcznych (wpłata 1 tys. zł)

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

 

Volkswagen Bank direct

Polisa lokacyjna "Rentier Plus"

6,6 proc.

Załóż lokatę
Szczegóły

AIG Bank

Lokata Zysk +

6,5 proc.

Szczegóły

BOŚ

Lokata dynamiczna

6,42 proc.

Szczegóły0

Bank Pocztowy

Lokata internetowa

6,35 proc.

Szczegóły1
Szczegóły2

Lukas Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

6,3 proc.

Szczegóły3

Szczegóły4


 
W przypadku lokat rocznych (przy wpłacie 5 tys. zł) w pierwszej dziesiątce najlepszych ofert aż sześć produktów depozytowych to polisy ubezpieczeniowe (Lukas Bank, DnB Nord, Getin Bank, Volkswagen Bank direct, Allianz Bank i Deutsche Bank PBC).

 

Ranking lokat 12-miesięcznych (wpłata 1 tys. zł)

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

 

Lukas Bank

Polisa lokacyjna "Antidotum PRO na podatek"

7,5 proc.

Szczegóły5

Getin Bank

Polisa lokacyjna 'Pewne Oszczędzanie'

7 proc.

Szczegóły6

Noble Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

7 proc.

Szczegóły7
Szczegóły8

Volkswagen Bank direct

Polisa lokacyjna "Rentier Plus"

6,6 proc.

Szczegóły9
Szczegóły0

Bank Pocztowy

Lokata internetowa

6,4 proc.

Szczegóły1
Szczegóły2

Szczegóły3

 

Oceniając atrakcyjność lokaty warto zwrócić uwagę na poziom inflacji, ponieważ zjada ona część zarobionych odsetek. Z analizy, przeprowadzonej przez Comperię, wynika, że rok temu realny zysk z lokat, a więc uwzględniający wzrost cen, był niższy niż dzisiaj, mimo spadającego oprocentowania depozytów.

Maciej Bednarek
Comperia.pl 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.03.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora