Depozyt bankowy na 6 miesięcy? Sprawdź nasz ranking!

2009-12-13 08:13:18

Depozyt bankowy na 6 miesięcy to chyba w obecnej sytuacji najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy lokat o stałym oprocentowaniu. Jeśli nie kuszą Cię fundusze inwestycyjne, lokaty strukturyzowane również nie są dla Ciebie to zainwestuj w tradycyjne lokaty bankowe. Ciągle oferują względnie wysokie oprocentowanie rzędu 6 proc. w skali roku. Ale uwaga! Za pół roku mogą być jeszcze wyższe, więc proponujemy dziś ranking depozytów na 6 miesięcy!

Dlaczego założyć depozyt na 6 a nie na 12 miesięcy?
 Odpowiedź tkwi w prognozach dotyczących stóp procentowych. W tej chwili stopy procentowe ustalane przez RPP są na najniższym poziomie w historii. Jednak prognozowany wyższy wzrost gospodarczy w 2010r. może sprawić, że Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała podnosić stopy procentowe. Niektórzy analitycy mówią, że może się to stać w połowie następnego roku. Wtedy oprocentowanie lokat znów powinno rosnąć. Warto wtedy móc założyć nową lokatę o wyższym oprocentowaniu. Stąd teraz lepiej myśleć o lokacie 3 lub 6 miesięcznej.
 
Depozyt na 6 miesięcy na tle lokat 3- i 12-miesięcnych-porównanie oprocentowania (kwota lokaty 5 tys. zł):
 
 
Depozyt na 3 miesiące
Depozyt na 6 miesięcy
Depozyt na 12 miesięcy
Bank
Open Finance/Noble Bank
Meritum Bank
Open Finance/Noble Bank
Oprocentowanie
7,02%
7,14%
7,17%
 
Najlepszy depozyt na pół roku oferuje…
 W zależności od tego, jaką kwotę chcesz zainwestować, najlepszą ofertę lokaty znajdziesz w innym banku. Poniżej przedstawiamy ranking depozytów bankowych (oprocentowanie stałe) na 6m dla 3 kwot: 1 tys. zł, 5 tys. zł oraz 20 tys. zł
 
Oprocentowanie-
depozyt na 1 tys. zł
Oprocentowanie-
depozyt na 5 tys. zł
Oprocentowanie-
depozyt na 20 tys. zł
7,07%
7,14%
7,07%
AIG Bank
5,8%
Open Finance/Noble Bank
7,07%
AIG Bank
5,9%
Getin Bank
5,5%
AIG Bank
5,9%
Toyota Bank
5,85%
 
Alternatywą dla tradycyjnego depozytu bankowego może być polisolokata a więc lokata bankowa w formie ubezpieczenia. Jaka jest różnica? Właściwie są dwie różnice. Pierwsza to taka, że od zysków z polisolokaty nie jest pobierany podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Dlatego realne oprocentowanie może być czasami wyższe niż w lokacie bankowej. Druga różnica tkwi w gwarancji-tradycyjna lokata ma gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego a polisa lokacyjna Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Więcej o polisolokatach przeczytasz tutaj>>
 
A może coś z oprocentowaniem zmiennym?
 Skoro oprocentowanie lokat ma rosnąć to może lepiej założyć depozyt o zmiennym oprocentowaniu? Nie jest to zły pomysł. Ciekawym rozwiązaniem mogą być konta oszczędnościowe a więc konta osobiste z wysokim, aczkolwiek zmiennym oprocentowaniem. Dają swobodę wpłat i wypłat pieniędzy przy jednoczesnym braku konieczności deklaracji okresu na jaki chcesz zainwestować pieniądze.
 
Więcej o koncie oszczędnościowym znajdziesz tutaj>>
 
Chcesz podyskutować o tym w co warto inwestować? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam