Debet w koncie osobistym

Debet w koncie osobistym

Debet w koncie osobistym to „pozwolenie” od banku na używanie większej kwoty pieniędzy niż rzeczywiście wynoszą środki własne zgromadzone na rachunku.

Debet w koncie to forma odnawialnego kredytu - można zadłużyć się maksymalnie do wysokości ustalonego przez bank limitu (zależny jest on m.in. od wieku klienta, jego zarobków, przeciętnych wydatków, innych zobowiązań, rodzaju umowy o pracę czy czasu posiadania już konta w danym banku), natomiast każda wpłata na rachunek automatycznie niweluje „dług”. Codziennie od „minusowego salda” naliczane są odsetki - oprocentowanie zależne jest od banku czy rodzaju posiadanego konta, ale średnio wynosi w Polsce ok. 16 - 16,5 proc. w skali roku.

O przydzielenie debetu na koncie należy oczywiście się w banku ubiegać, nie jest on zazwyczaj dostępny wraz z otwarciem konta. Zarówno otrzymanie debetu na jeden rok, jak i przedłużenie go na kolejny, jest płatne - zależnie od oferty banku, ale średnio ok. 2% przyznanego limitu.


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Jak działa linia kredytowa dla firm?
Linia kredytowa to limit w koncie firmowym, z którego można korzystać wówczas, gdy na rachunku bieżącym zabraknie środków. Dzięki linii przedsiębiorca może w prosty i wygodny sposób zachować płynność finansową, ale ma to swoją cenę.
197 tys. zł - tyle na mieszkanie pożyczają średnio młodzi Polacy
Choć tylko 14 na 1000 umów kredytowych zawartych przez Polaków do 24 roku życia dotyczą kredytów hipotecznych, to zadłużenie z tego tytułu sięga 30% łącznego zadłużenia kredytowego w tej grupie wiekowej (dane BIK-u). Młodzi na mieszkanie pożyczają średnio 197 tys. zł.
Już co piąty młody Polak spłaca kredyt
16% Polaków w wieku 18 do 24 lat ma przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe – podaje BIK. Zwykle to kredyt gotówkowy, zaciągnięty na średnia kwotę 12 925 zł, z czego do spłaty pozostaje jeszcze 7 743 zł.
15 kwietnia Orange Finanse zamieni się w Kompakt Finanse
15 kwietnia 2019 r. markę Orange Finanse zastąpi Kompakt Finanse, produkty bankowe dostarcza mBank. Zmiana jest podyktowana rozwiązaniem współpracy między mBankiem w Orange Polska, które w ubiegłym roku zadecydowały o zakończeniu wspólnego projektu, prowadzonego pod szyldem Orange Finanse.
100 zł za każdy 5000 zł pożyczki w Banku Millennium
W Banku Millennium wystartowały dwie nowe promocje kredytowe: "100 zł raty" w ramach Pożyczki Gotówkowej i 0% prowizji w ofercie konsolidacji. Czy warto z nich skorzystać? Sprawdzamy.