2009-09-16 11:03:13

Debet w koncie? Gotówka na wyciągnięcie ręki!

Debet w koncie osobistym to wygodny sposób na brakującą gotówkę. Warto jednak wiedzieć jak z niego skorzystać, aby zbyt dużo się nie wykosztować. Poznanie podstawowych zasad obchodzenia się z debetem pozwoli na elastyczne korzystanie ze środków, jakie pożyczy nam bank bez ograniczeń, jakie nakłada chociażby kredyt gotówkowy. Dowiedz się więcej o debecie w rachunku!

Raz przyznany debet w rachunku to właściwie możliwość zaciągnięcia kredytu na dowolną kwotę  do określonego przez bank limitu bez konieczności składania wniosku, badania historii oraz zdolności kredytowej. W przypadku salda debetowego od nas zależy kiedy je spłacimy. Każdy dzień zwłoki oznacza odsetki. Jednak jeśli potrzebujemy drobnej pożyczki i zwrócimy ją po kilku dniach lub tygodniach, będzie to znacznie bardziej opłacalne od np. kredytu gotówkowego.


Gotówka od zaraz
Debet oznacza w praktyce, że wydaliśmy więcej niż mieliśmy na rachunku osobistym. Limit ten jest ustalany indywidualnie dla każdego klienta. Poszczególne banki mają różne metody określania wysokości debetu. Pod uwagę brane są regularne wpłaty na rachunek, zarobki, wydatki oraz pozostałe zadłużenia. W zależności od tych parametrów bank może przyznać klientowi debet w wysokości kilkukrotności jego dochodów, właściwie od ręki. Zakładamy jednak, że dany rachunek prowadzimy od dłuższego czasu, a wpływy na konto są regularne. Inaczej może wyglądać sytuacja klienta, który dopiero otworzył w banku rachunek i wnioskuje o przyznanie wysokiego debetu. Dokładna analiza klienta zmniejsza ryzyko banku, że debet zostanie wykorzystany, a klient nie będzie miał środków do spłaty.

Saldo a środki dostępne

Często mylimy się analizując środki na swoim koncie. Bank, który udostępnia nam możliwość posiadania debetu w rachunku często dopisuje jego wysokość do środków dostępnych. Teoretycznie ma rację, w każdej chwili możemy skorzystać z pieniędzy banku w ramach przyznanego debetu. Obok jednak powinno pojawić się nasze faktyczne saldo, już bez doliczonych potencjalnie dostępnych pieniędzy. Wliczanie do salda dostępnych środków zarówno debetu, jak i limitu na karcie kredytowej jest dosyć złudne. Planując poważniejszy zakup powinniśmy kierować się faktyczną ilością pieniędzy na rachunku, a nie dostępnymi limitami, jakie oferuje nam bank.

Ile to kosztuje
Przekroczenie naszych środków na koncie i zarazem naruszenie dopuszczanego debetu skutkuje natychmiastowym naliczaniem odsetek. Ma to zarówno wady jak i zalety – zależy w jakim celu potrzebne nam są środki. Jeśli chcemy zapłacić za produkt na początku miesiąca, możemy równie dobrze skorzystać z karty kredytowej i skorzystać z okresu bezodsetkowego. Jednak w przypadku potrzeby wyciągnięcia gotówki bardziej opłaci się debet, ponieważ odsetki są z reguły mniejsze niż w standardowych kartach kredytowych. Atutem może być także wygodniejsza spłata. Każde zasilenie naszego rachunku zmniejsza automatycznie kwotę uszczerbku na debecie. W przypadku karty kredytowej sami musimy dokonać przelewu bądź wydać dyspozycję spłaty karty po przelaniu dodatkowych środków na konto. Umiejętne korzystanie z debetu, jedynie w wyjątkowych sytuacjach oraz szybka spłata zadłużenia pozwolą nam cieszyć się wygodną usługą. Jednak każdy dzień nieuwagi przy korzystaniu z debetu w koncie to dzień naliczania odsetek.

Comperia.pl

2009-09-16
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
3.85 %
Kredyty hipoteczne