28.07.2009

Czy zarobimy na lokacie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

Warunkiem zarobienia na lokacie jest uzyskanie odsetek, które po odliczeniu 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych przewyższą inflację. W przeciwnym razie może się okazać, że pieniądze stracą na wartości, bo za rok będziemy mogli mniej za nie kupić.

Na przykład w listopadzie 2008 roku inflacja wyniosła 3,7 proc. w skali roku. Oznacza to, że nie sprawdziły się głosy ekonomistów, twierdzących, że w związku z rosnącymi zarobkami Polaków, a więc nadmiarem pieniądza i wzrostem konsumpcji, inflacja miała wzrosnąć nawet do 6 proc. Gdyby prognozy te się sprawdziły, wszystkie lokaty, nawet najlepiej oprocentowane, przyniosłyby straty.

Roczna lokata oprocentowana 7 proc., po odliczeniu podatku Belki da 5,67 proc. rzeczywistego zysku. W przypadku wzrostu inflacji o 6 proc., pieniądze ulokowane w banku straciłyby więc na wartości 0,33 proc. Gdyby taka lokata została założona na 2 lata, strata byłaby jeszcze większa.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2784 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora