18.03.2014, 09:55

Czy warto spłacić pożyczkę gotówkową przed terminem?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.8     / 10 (oddano 6 głosów)

Czy warto spłacić pożyczkę gotówkową przed terminem?
Jeśli osoba spłacająca pożyczkę gotówkową w banku dysponuje pewną nadwyżką finansową, może pomyśleć o wcześniejszej spłacie swojego zobowiązania. Taka operacja będzie korzystniejsza niż np. zdeponowanie „wolnych środków” na lokacie. Tym bardziej, że prawdopodobnie nie będzie się z nią wiązała żadna dodatkowa opłata.

Spłacasz pożyczkę gotówkową, ale jednocześnie np. otrzymałeś premię, zakończyła się Twoja lokata, albo po prostu uzbierałeś odpowiednią sumę - i możesz dokonać wcześniejszej spłaty swojego zobowiązania. Czy opłaca Ci się to zrobić?

Odpowiedź właściwie zawsze brzmi - tak. Wprawdzie w przypadku stosunkowo niewielkich pożyczek (1-2 tys. zł, kilka miesięcy czy 1 rok spłaty) oszczędności nie będą oszałamiające - raptem kilkadziesiąt złotych, ale już przy wyższych i dłuższych zobowiązań do ugrania jest sporo więcej.

Przykładowo, przyjmijmy pożyczkę zaciągniętą na 3 lata na 15 tys. zł, oprocentowaną na poziomie 15 proc. w skali roku. Pożyczkobiorca co miesiąc spłaca raty w wysokości 520 zł. W połowie okresu spłaty, tj. po półtora roku, do spłaty pozostaje 8 335 zł (więcej niż połowa pożyczonego kapitału, gdyż w przypadku rat równych w początkowej fazie spłaty reguluje się więcej odsetek). Ile zaoszczędzi pożyczkobiorca spłacając w tym momencie całe zobowiązanie?

W analizowanym przypadku klient przez pozostałe do końca okresu spłaty 18 miesięcy oprócz kapitału musiałby oddać bankowi także 1 tys. zł odsetek. Spłacając pożyczkę przed terminem ominie tę konieczność. Co więcej, gdyby te 8 335 zł włożyć na lokatę na półtora roku, nawet oprocentowaną na niespotykanym obecnie poziomie 5 proc. w skali roku, zarobiłoby się tylko ok. 500 zł.

Warto także pamiętać, że oszczędność uzyskana dzięki przedterminowemu uporaniu się z zobowiązaniem nie powinna zostać pomniejszona o żadną opłatę. Pożyczki zaciągnięte po 18 grudnia 2011 r. podlegają zapisom znowelizowanej Ustawy o kredycie konsumenckim, która daje pożyczkobiorcom prawo do pobierania prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty pożyczki tylko w ściśle określonych przypadkach. Trzeba przyznać, że przypadki te są na tyle skomplikowane, iż banki po prostu zrezygnowały z pobierania tejże prowizji. Tym bardziej, że mogłaby ona wynieść maksymalnie 1 proc. spłacanej sumy.

Niemniej warto mieć świadomość, że pożyczkodawca ma prawo pobrać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, jeśli pożyczka bazuje na stałej stopie procentowej (w niektórych bankach oprocentowanie pożyczek jest zmienne, i zależy od stawki WIBOR) a spłaca się kwotę wyższą niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (wg GUS, z grudnia ubiegłego roku). Czyli obecnie ok. 12 335 zł. Prowizja nie może przekroczyć 1 proc. spłacanej sumy, gdy do końca okresu spłaty zapisanego w umowie pozostało więcej czasu niż 1 rok, oraz 0,5 proc. w pozostałych przypadkach.

Uwaga! Inne zasady obowiązują pożyczki powyżej 80 tys. zł, zaciągnięte przed 18 grudnia 2011 r. W ich wypadkach prowizje mogą być nawet kilkuprocentowe. Dla pożyczek poniżej 80 tys. zł prowizja nie może zostać naliczona.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.03.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Bank BPH czy warto wziąć kredyt z wracającymi odsetkami? 18.5.2016 10:38 przez:
Tomorek
Kredyt Duet WZWBK - czy warto? 4.5.2016 10:20 przez:
Leon

forum o kredytach

Forum o lokatach
Konto 360 Milleennium - czy warto założyć ? 31.3.2016 10:32 przez:
Sławoj

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czy warto wziąć przedłużoną gwarancję? 11.12.2015 8:10 przez:
ramzi

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy warto skorzystać z usług Open finance? 26.8.2015 16:01 przez:
Profesor

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Czy warto jest brać telefon w ofercie na abonament 9.4.2015 13:07 przez:
estimo

forum gsm