07.11.2008

Czy warto rezygnować z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

W najbliższym czasie chciałabym przekształcić lokatorskie prawo do lokalu w prawo odrębnej własności. Administracja chce, abym przed sporządzeniem aktu notarialnego zadeklarowała czy rezygnuję z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej. Jak powinnam postąpić, aby to było dla mnie najkorzystniejsze? Odpowiada Tomasz Waszczyński, adwokat z Kancelarii Prawnej Grabiński i Wspólnicy.

W najbliższym czasie chciałabym przekształcić lokatorskie prawo do lokalu w prawo odrębnej własności. Administracja chce, abym przed sporządzeniem aktu notarialnego zadeklarowała czy rezygnuję z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej. Jak powinnam postąpić, aby to było dla mnie najkorzystniejsze?

Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej daje prawo wpływu na działania spółdzielni. Członkowie mają prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz - na swój koszt - kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Członek spółdzielni jest także uprawniony do zaskarżania do sądu uchwał walnego zgromadzenia spółdzielni ze względu na ich niezgodność z prawem, postanowieniami statutu lub dobrymi obyczajami, albo godzących w interesy spółdzielni lub jej członka.

Osoba, która nie jest członkiem spółdzielni, posiada jedynie prawo do zaskarżania uchwał walnego zgromadzenia spółdzielni jedynie w takim zakresie, w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że spółdzielnia jest zobowiązana, na żądanie właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni, przedstawić kalkulację wysokości opłat. Osoba taka może kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W przypadku wystąpienia na drogę sądową ponosi ona opłaty w dotychczasowej wysokości, a ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni.

W związku z tym, jeśli jest Pani zainteresowana uczestnictwem w życiu spółdzielni, to nie powinna Pani rezygnować z członkostwa. Jeśli nie zamierza Pani uczestniczyć, a co za tym idzie, w pewnym stopniu współdecydować o działaniach spółdzielni, rezygnacja nie będzie miała większego wpływu na Pani sytuację.

Tomasz Waszczyński

Masz pytanie do prawnika, pisz na adres: prawnik@comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.11.2008).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
4366 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Bank BPH czy warto wziąć kredyt z wracającymi odsetkami? 18.5.2016 10:38 przez:
Tomorek
Kredyt Duet WZWBK - czy warto? 4.5.2016 10:20 przez:
Leon

forum o kredytach

Forum o lokatach
Konto 360 Milleennium - czy warto założyć ? 31.3.2016 10:32 przez:
Sławoj

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czy warto wziąć przedłużoną gwarancję? 11.12.2015 8:10 przez:
ramzi

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy warto skorzystać z usług Open finance? 26.8.2015 16:01 przez:
Profesor

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Czy warto jest brać telefon w ofercie na abonament 9.4.2015 13:07 przez:
estimo

forum gsm