05.12.2013, 10:26

Czy polisolokaty są jeszcze dostępne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Polisolokata jest połączeniem zwykłej lokaty bankowej z produktem ubezpieczeniowym. Jej największą zaletą jest możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych. Które banki mają w ofercie polisolokaty? Czy warto się nimi zainteresować?

Polisa lokacyjna, popularnie nazywana polisolokatą, to produkt oszczędnościowy w formie ubezpieczenia na życie i dożycie. Dzięki takiej konstrukcji, zamiast odsetek następuje świadczenie w postaci zwrotu składki ubezpieczeniowej wraz z kilkuprocentowa premią. Oznacza to możliwość uzyskania zysku, bez obciążania go 19-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), który naliczany jest od odsetek z tradycyjnej lokaty.

Jednocześnie produkt, mimo że de facto jest polisą ubezpieczeniową, nie ma z ubezpieczeniem wiele wspólnego – to raczej sposób na ominięcie podatku. Realnym skutkiem takiej postaci depozytu jest natomiast inny gwarant bezpieczeństwa środków – nie Bankowy Fundusz Gwarancyjny, jak w przypadku depozytu bankowego, lecz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W razie upadłości Towarzystwa Ubezpieczeniowego, które przygotowało poliso lokatę, klienci mogą więc liczyć gwarantowaną wypłatę pieniędzy tylko w 50 proc. (nie więcej niż 30 tys. euro).

Ważną cechą polisolokat jest również możliwość wskazania uposażonego – w przypadku śmierci właściciela produktu świadczenie ubezpieczeniowe zostanie szybko wypłacone konkretnej osobie. Korzystając z innych produktów oszczędnościowych np. lokat, w razie śmierci klienta, wpłacone przez niego środki zostaną włączone do masy spadkowej i zwykłemu poddane postępowaniu spadkowemu.

Gdzie znaleźć polisolokatę?

Obecnie rynek polis lokacyjnych jest dość wąski – okres świetności, gdy cieszyły się dużą popularnością wśród klientów, produkty te mają już za sobą. Kilka banków wciąż jednak ma w ofercie polisolokaty. Należy do nich BNP Paribas z półrocznym produktem ExtraKomfort, BGŻ proponujący 12-miesieczny Zysk pod Ochroną oraz Credit Agricole oferujący Antidotum PRO na 12 lub 18 miesięcy. Produkty te wymagają wpłaty co najmniej tysiąca złotych (dwóch w przypadku BGŻ) i zapewniają zysk nieco wyższy niż 2 proc.

Na tym tle inaczej wygląda oferta Santander Consumer Banku. Proponowany przez niego produkt pod nazwą Direct+ Ochrona może zostać założony na okres od miesiąca do nawet trzech lat, warunkiem jest jednak wpłata w kwocie minimum 10 tys. zł. To jak duże będą zyski zależy od okresu na jaki lokowane są środki oraz od ich kwoty. Maksymalnie to nawet 4 proc.

Polisolokaty
Bank
Nazwa
Okres
Minimalna kwota
Roczna stopa zwrotu
BNP Paribas
ExtraKomfort
6 miesięcy
1 000 zł
2,19%
BGŻ
Zysk pod Ochroną
12 miesięcy
2 000 zł
2,5%
Credit Agricole
Antidotum PRO
12 miesięcy
1 000 zł
2,2%
Credit Agricole
Antidotum PRO
18 miesięcy
1 000 zł
2,75%
Santander Consumer Bank
Direct+ Ochrona
1-36 miesięcy
10 000 zł
2,1% - 4%*
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
*w zależności od kwoty i okresu lokaty

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Gabriela Drzymalska
, ekspert Comperia.pl
151 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum