2009-02-20 00:00:00

Czy możesz dostać kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego?

Jeśli nie oddziedziczyliśmy mieszkania po krewnych lub jeśli nie trafił się nam spadek, którego spieniężenie pozwala na zakup własnego M, zmuszeni jesteśmy szukać pieniędzy na mieszkanie w banku. Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy możliwości uzyskania kredytu mieszkaniowego uległy jednak znacznemu zawężeniu. Jak zdobyć pieniądze na wkład własny, radzi Bartłomiej Samsonowicz, ekspert Comperii.

W wielu bankach, aby uzyskać finansowanie na zakup własnego lokum, nie wystarczy już udokumentowanie wysokich dochodów ze stabilnego źródła. Coraz częściej warunkiem koniecznym jest posiadanie wkładu własnego.

Co prawda, nadal można uzyskać kredyt w polskiej walucie na 100 proc. wartości nieruchomości w ponad 10 bankach, jednak podobne finansowanie w tańszych frankach szwajcarskich oferuje już tylko pięć instytucji.


 

 

Porównaj oferty kredytów w złotych


Porównaj oferty kredytów we frankach szwajcarskich


Zaciągając kredyt mieszkaniowy bez wniesienia wkładu własnego, musimy się liczyć z większymi kosztami odsetkowymi. Średnia marża takiego kredytu wzrosła na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy z 1,3 proc. do 2,61 proc. dla kredytu w złotych i z 2,08 proc. do 5,04 proc. dla kredytu we frankach szwajcarskich. Wnosząc wkład własny wysokości 20 proc. możemy liczyć na kredyt z marżą niższą o średnio 0,3 pkt. proc. dla złotych i 0,7 pkt. proc. dla franków.

Wniesienie 20 proc. wkładu własnego nie tylko obniża koszty kredytowe, ale daje również możliwość szerszego wyboru ofert bankowych. Oferty kredytów złotowych dla osób dysponujących takimi środkami własnymi posiada już ponad 20 banków.

Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób kredytobiorcy, będący w większości przypadków ludźmi znajdującymi się u progu życia zawodowego, mają zdobyć 20-proc. wkład własny na wymarzone mieszkanie?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie jak zdobyć wkład własny wydaje się być - trzeba zaoszczędzić. Zakładając jednak, że mieszkanie p powierzchni 35 mkw. w Warszawie kosztuje 300 tys. zł oraz że jesteśmy w stanie co miesiąc zaoszczędzić maksymalnie 1 tys. zł, to na wkład własny musielibyśmy odkładać aż przez 5 lat! To o wiele za długo.

Pieniądze na wkład własny możemy też pożyczyć w innym banku, zaciągając pożyczkę gotówkową. Miesięczna rata kredytu gotówkowego wysokości 60 tys. zł, zaciągniętego na 6 lat, z oprocentowaniem 15 proc. w skali roku, wyniosłaby jednak około 1,3 tys. zł. Przy tak znaczącym obciążeniu budżetu domowego większość Polaków nie byłaby już jednak w stanie spłacać raty kredytu mieszkaniowego.

Poszukując wkładu własnego możemy również rozważyć zaciągnięcie niżej oprocentowanej i rozłożonej na dłuższy okres, niż tradycyjny kredyt gotówkowy, pożyczki hipotecznej. Warunkiem skorzystania z tego źródła finansowania jest jednak przedstawienie zabezpieczenia w postaci nieruchomości nieposiadającej żadnych obciążeń hipotecznych. Dla klientów szukających kredytu na pierwsze mieszkanie ten warunek jest również nie do spełnienia.

Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku najpopularniejszym produktem hipotecznym będą kredyty w złotych na blisko 100 proc. wartości nieruchomości. Na kredyty z wkładem własnym będą mogły sobie pozwolić jedynie osoby dysponujące znacznymi oszczędnościami lub osoby korzystające ze wsparcia finansowego rodziny.

 

Bartłomiej Samsonowicz
Comperia.pl 

2009-02-20
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.33 %
2
3.7 %
3
3.8 %
Kredyty hipoteczne