30.04.2013, 13:17

Czy dostanę kredyt na nieruchomość za granicą?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 4 głosów)

Zamarzyłeś o kupnie willi na Lazurowym Wybrzeżu? A może po prostu pracujesz lub często bywasz za granicą i chcesz tam kupić sobie mieszkanie? Żaden polski bank nie udzieli Ci, niestety, kredytu hipotecznego na zakup takiej nieruchomości zabezpieczonego na niej. Nie oznacza to jednak, że nie ma w tej sytuacji żadnego dobrego rozwiązania.

W kwestii udzielenia kredytu hipotecznego na zakup domu za granicą, zabezpieczonego właśnie tą nieruchomością, banki w Polsce są bardzo zgodne. Niestety zgodne. Żaden z nich nie przyzna takiego kredytu.

Trudno im się jednak dziwić. Bardzo dużą przeszkodą jest kwestia odzyskiwania długu z takiej zagranicznej nieruchomości, gdyby zobowiązanie przestało być regularnie spłacane. Każdy kraj ma swoje przepisy prawne, postępowanie egzekucyjne także odbywałoby się w miejscu położenia nieruchomości. Dla banku to zbyt duże ryzyko i zbyt znaczące potencjalne koszty. Z pewnością istotnym kłopotem byłaby też aktualna wycena zabezpieczenia.

Z każdej sytuacji jest jednak jakieś wyjście, także z tej. Na zakup domu czy mieszkania za granicą można spróbować bowiem zaciągnąć kredyt hipoteczny zabezpieczony na innej nieruchomości, znajdującej się w Polsce. Czasem - nawet niekoniecznie należącej do kredytobiorcy, ale do osoby trzeciej. Oczywiście konieczne jest, aby taka nieruchomość nie była obciążona żadnym wpisem hipotecznym w księdze wieczystej.

Jeśli bank nie zgodzi się na takie rozwiązanie, można spróbować z pożyczką hipoteczną. To podobny do kredytu hipotecznego produkt. Różnicą jest to, że można go przeznaczyć na każdy, a nie na ściśle określony cel. Zatem banku nie powinno wówczas interesować, czy za te pieniądze zostanie zakupiona nieruchomość za granicą, czy zostaną spożytkowane w inny sposób. Wadą pożyczki hipotecznej w porównaniu do kredytu mieszkaniowego jest nieco wyższe oprocentowanie nominalne (o ok. 2-3 p. proc.), przekładające się na nieco wyższe raty. Na niekorzyść przemawia także fakt, że zwykle banki pożyczą tylko 50-70 proc. wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.

Rozwiązaniem jest także zaciągnięcie kredytu w banku w tym kraju, w którym znajduje się kupowana nieruchomość. Dobrą wiadomością dla osób poszukujących kredytu w Niemczech jest fakt, że dzięki współpracy Biura Informacji Kredytowej z jego tamtejszym odpowiednikiem (SCHUFA), na korzyść potencjalnego kredytobiorcy będzie przemawiała także pozytywna historia kredytowa zbudowana w Polsce.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.04.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy dostanę kredyt? 9.12.2015 7:56 przez:
mati
Czy dostanę 4000 złotych kredytu? 4.11.2015 8:28 przez:
TamaraR

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Sprzedałem samochód, czy dostanę zwrot OC i AC? 12.8.2015 10:21 przez:
dario
Ubezpieczenie w pracy za granicą 16.6.2015 14:11 przez:
Basia

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jak sprawdzić czy dostanę kredyt 29.5.2018 18:13 przez:
michalak
Czy dostanę wynagrodzenie chorobowe? 26.4.2015 22:08 przez:
Faustyn

forum finansowe dla firm

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty