22.05.2012, 09:43

Czy banki zabiegają o nasze oszczędności? Raport Comperia.pl

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Obecna sytuacja na rynku lokat bankowych nie nastraja zbyt optymistycznie. Średnie oprocentowanie półrocznych lokat na 5 tys. zł w marcu wyniosło 4,24 proc. i, po lekkim wzroście w kwietniu do 4,29 proc., na początku maja spadło do 4,22 proc.

Było to spowodowane m.in. zakończeniem okresu promocyjnego lokat półrocznych w Alior Banku i Kredyt Banku, które znajdowały się w czołówce rankingów. Niestety, ich miejsce nie zostało zastąpione depozytami innych banków o równie atrakcyjnym oprocentowaniu (lokata Kredyt Banku oferowała 6,5 proc. w skali roku).

Obecnie najlepszą lokatę na 6 miesięcy proponuje FM Bank. Jej oprocentowanie wynosi 6,3 proc. w skali roku. Depozyt może założyć każdy, nie tylko klienci banku. Minimalna kwota inwestycji to 1000 zł. Lokatę można założyć w oddziale Banku lub telefonicznie (tylko w przypadku Klientów FM Banku), a także przez Internet za pomocą dedykowanego formularza.

Warto także przypomnieć, że jeszcze kilka miesięcy temu średnie oprocentowanie półrocznych lokat wynosiło 4,61 proc., a najlepsze depozyty przynosiły nawet 8 proc. w skali roku. Wiemy już, że obecna sytuacja jest znacznie gorsza, w porównaniu do tej sprzed kilku miesięcy. Ten fakt nie pomaga jednak osobom, które teraz rozglądają się za najlepszą możliwością ulokowania oszczędności.

W tym kontekście warto przypomnieć decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych. Już następnego dnia wzrosła trzymiesięczna stopa WIBOR, pokazująca koszt pieniądza na rynku międzybankowym.

Daje to nadzieję na to, że w okresie kilku tygodni lub miesięcy banki zdecydują się na podnieść oprocentowanie lokat bankowych. Dlatego też obecnie warto oszczędzać na lokatach kwartalnych lub półrocznych. Po tym okresie można liczyć na to, że kolejny depozyt będzie można założyć na lepszych warunkach.

Wzrost stóp WIBOR można także wykorzystać oszczędzając środki na lokatach opartych o tę właśnie stopę procentową. Dzięki podwyżce stóp procentowych takie lokaty przyniosą obecnie wyższy zysk.

Przykładem takiego depozytu jest Lokata WIBORna w Raiffeisen Banku. Jej oprocentowanie uzależnione jest od średniomiesięcznej stawki WIBOR, która obowiązywała w poprzednim miesiącu kalendarzowym. Średniomiesięczna stawka WIBOR podwyższana jest o 0,25% dla lokaty na 3 miesiące, o 0,45% dla lokaty na 6 miesięcy i 0,75% dla lokaty na 12 miesięcy. Oprocentowanie ulega zmianie w cyklach miesięcznych.

Na rynku wciąż obowiązuje reguła, że, aby uzyskać wyższe oprocentowanie lokaty, należy założyć w danej instytucji konto ponieważ najlepsze lokaty są przewidziane tylko dla nowych klientów banku. Należy również uważać na oferty kont oszczędnościowych, gdzie wysokie oprocentowanie poszczególnych promocji jest tylko okresowe.

Lokowanie pieniędzy na kontach ma również plusy - spełnienie warunków promocji pozwala uzyskać oprocentowanie rzędu 6,5 czy nawet 8 proc. w skali roku, co dorównuje a nawet przewyższa zysk z najlepszych lokat standardowych. Dodatkowo, z kont oszczędnościowych można w każdej chwili wycofać środki bez utraty odsetek. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (22.05.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy banki pójdą na ugodę? 13.5.2015 8:45 przez:
Stanis
Czy banki będą żądały dodatkowego zabezpieczenia kredytu? 30.1.2015 12:46 przez:
winka
Kredyt hipoteczny a praca za granicą. 25.5.2016 19:03 przez:
dawidS

forum o kredytach

Forum o lokatach
Czy banki mogą kserować dokumenty tożsamości klientów? 11.6.2014 23:52 przez:
Skoot
Konto osobiste 23.6.2015 20:30 przez:
Wajcha

forum o lokatach

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe