2009-10-13 16:36:22

Czy bank da kredyt na zakup mieszkania wykończonego „pod klucz”?

Coraz częściej deweloperzy oferują zakup mieszkania już wykończonego. W ten sposób chcą uatrakcyjnić swoją ofertę w ciężkich czasach dla branży mieszkaniowej. Abstrahując od tego, czy z punktu widzenia architektonicznego jest to dobre rozwiązanie czy nie, dziś odpowiadamy na pytanie, czy można uzyskać kredyt na zakup tak wykończonego mieszkania?

I od razu chciałbym podkreślić, że tak - bank udzieli kredytu na zakup mieszkania wykończonego pod klucz. Co więcej, taka sytuacja jest dla banku jeszcze bardziej bezpieczna, ponieważ w tym momencie bank dysponuje bardziej wiarygodnym zabezpieczeniem, czyli wykończonym mieszkaniem. Specjalista banku wyceni odpowiednio tak urządzone mieszkanie – ważne, by jego wartość była co najmniej równa wartości kredytu, który chcesz zaciągnąć (a więc cenie mieszkania). Jeśli wycena banku będzie niższa, to niestety różnicę będziesz musiał dopłacić sam.

 
Czy taki kredyt jest droższy od standardowego kredytu na mieszkanie? Nie - kredyt na zakup mieszkania od dewelopera, ze standardem wykończenia pod klucz jest tak samo oprocentowany jak kredyt na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, czy zakup nieruchomości na rynku wtórnym. Proces jego uzyskania jest jeszcze łatwiejszy, bo nie trzeba dostarczać dodatkowych dokumentów związanych z wykończeniem mieszkania, a więc kosztorysu i faktur - to wszystko powinno znaleźć się w dokumentacji przekazanej przez dewelopera.
 
 

Znajdź najlepszy kredyt na remont!

 

 
A co jeśli zrezygnujesz z opcji wykończenia przez dewelopera? Nie martw się, wtedy też masz szansę na kredyt mieszkaniowy na zakup nieruchomość oraz jej wykończenie. Musisz tylko zaznaczyć we wniosku kredytowym banku, że wnioskujesz o kredyt na zakup oraz wykończenie mieszkania. Bank musi otrzymać kosztorys takiego wykończenia-w miarę szczegółowy. Bank wypłaci transzę (lub transze, jeśli kwota na wykończenie jest znacząca tzn. kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej) na wykończenie po dostarczeniu od dewelopera odbioru technicznego lokalu. Na koniec poprosi o faktury lub zdjęcia, wykończonego mieszkania. Może również wysłać swojego pracownika na inspekcję mieszkania (jest to zwykle dodatkowy koszt między 100 a 200 zł pokrywany przez Ciebie).
Ten kredyt również nie jest droższy, niż standardowy kredyt na zakup nieruchomości.
 

 
 
 
Chcesz podyskutować o kredytach? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach hipotecznych!

Karol Wilczko

Comperia.pl

2009-10-13
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.6 %
2
3.75 %
3
3.83 %
Kredyty hipoteczne