25.12.2009, 14:09

Czego to bankowcy nie wymyślą, czyli o kartach zbliżeniowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Kiedyś załatwienie każdej finansowej sprawy wymagało stania w kolejce do bankowego okienka. Dzisiaj w większości przypadków jest to możliwe za pośrednictwem internetu. Kiedyś transakcje rozliczano tylko gotówką. Dzisiaj dominuje plastikowy pieniądz. Od niedawna, aby dokonać transakcji wystarczy już tylko go pokazać. Tak działają karty zbliżeniowe.

Karty zbliżeniowe działają na odległość. Wystarczy, że sprzedawca uruchomi terminal i wklepie należną kwotę. Ty zbliżysz czarodziejski plastik do czytnika i transakcja gotowa! To nie cud, to technika!

 
Zbliżeniowych kart coraz więcej
 
ING tylko w tym roku wyemitował już ponad 100 00 zbliżeniówek. To więcej niż pierwotnie zakładano. Ale to nie jedyny gracz na rynku. Zaczęło się jeszcze w 2007 roku, kiedy bank BZ WBK rozpoczął wydawanie kart, co zbiegło się z umożliwieniem korzystania z nich przez sieć McDonald’s. Grupa firm akceptujących tę formę płatności rosła szybko w siłę. Dołączył Ruch, CoffeeHeaven, Multikino, Żabka, itd. Bankowcy zauważyli wzrost zainteresowania tematem wśród klientów. Zbliżeniówki zaczął wydawać Aliorbank, mBank, Multibank, Polbank.
 
Czy to jest bezpieczne?
 
Bankowcy twierdzą, że płacenie kartą zbliżeniową jest tak samo bezpieczne jak płacenie standardowymi kartami. Przypadkowe zbliżenie do terminala damskiej torebki zawierającej kartę nie spowoduje wykonania transakcji. Urządzenie komunikujące się z kartą jest aktywowane przez sprzedawcę - wprowadza kwotę płatności i prosi o jej zaakceptowanie poprzez zbliżenie plastikowego pieniądza. Po wymianie danych pomiędzy terminalem, a kartą połączenie zostaje zakończone. Ewentualna próba kolejnego obciążenia klienta tą samą kwotą lub inną jest więc niemożliwa, gdyż takie działanie wymagałoby ponownego wprowadzenia kwoty i kolejnego kontaktu terminala z kartą.
 
Co może zbliżeniówka?
 
Zbliżeniówka oferuje wszystkie te funkcjonalności, które są wpisane w tradycyjne karty płatnicze. Z jej pomocą możesz więc dokonywać płatności również potwierdzanych kodem PIN lub złożeniem podpisu. Możesz sprawdzić saldo rachunku w bankomatach, wypłacać gotówkę w punktach handlowo-usługowych oznaczonych logo Cashback, wypłacać gotówkę z bankomatów, wpłacać gotówkę we wpłatomatach. Oprócz tego w niektórych bankach możesz nawet udekorować kartę swoim zdjęciem.
 
Gratulujemy bankierom nowych pomysłów i czekamy na kolejne wynalazki.
 
Masz swoją opinię na temat kart zbliżeniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.12.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Raty równe i malejące - które wybrać ? 18.2.2016 19:19 przez:
Mieszko

forum o kredytach

Forum o lokatach
Czy oprocentowanie lokat wreszcie urośnie 26.5.2015 8:37 przez:
Irek

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie dla seniora. 19.2.2016 19:05 przez:
henryka
Najlepszy kalkulator oc/ac 14.12.2015 11:05 przez:
carlos

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Dofinansowanie unijne na zakup samochodu 16.9.2014 15:05 przez:
szaman

forum finansowe dla firm