15.05.2012, 09:36

Czas na własne M, czyli majowy ranking kredytów hipotecznych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Zakup domu, mieszkania czy działki z oszczędności z reguły jest poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Często jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. O tym, gdzie można znaleźć najlepszą ofertę i na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji można przeczytać w najnowszym rankingu kredytów hipotecznych.

Kredyty hipoteczne są bardzo popularnym produktem bankowym, bez nich wiele osób nie byłoby w stanie kupić swojego wymarzonego mieszkania czy domu. Jednak przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Po pierwsze należy sprawdzić oprocentowanie takiej pożyczki, a dokładniej wysokość marży, jaką bank stosuje udzielając danego zobowiązania. To właśnie marża wraz z wybraną stopą rynkową (WIBOR, LIBOR, EURIBOR) stanowi oprocentowanie kredytu mieszkaniowego. A im oprocentowanie jest niższe, tym niższe koszty poniesie kredytobiorca.

Warto również dowiedzieć się, jaka jest wysokość prowizji pobieranej za udzielenie kredytu. Część banków, co prawda, odstępuje od pobierania tej opłaty, niemniej jednak warto zwracać uwagę na ten parametr, gdyż znacząco wpływa on na całkowite koszty kredytu hipotecznego.

Najtrudniejsze do zweryfikowania są opłaty za produkty ze sprzedaży wiązanej. Bardzo często banki obniżają wysokość stosowanej przez siebie marży lub odstępują od pobierania prowizji w zamian za zakupienie dodatkowego produktu. Najczęściej jest to konto osobiste, karta kredytowa, czy też plan systematycznego oszczędzania. Należy dobrze zapoznać się z ofertą takich produktów, ponieważ może się okazać, że koszty związane z ich obsługą będą wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego ze standardową marżą.

A co jeszcze warto sprawdzić…

Wymienione powyżej parametry to tylko najważniejsze z tych, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Klient poszukujący kredytu hipotecznego powinien jeszcze dowiedzieć się czy bank pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, jaka jest wysokości ubezpieczenia (zarówno ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, jak i ubezpieczenie pomostowe), oraz sprawdzić, jaka jest różnica między kursem kupna a sprzedaży waluty w danym banku (spread) w przypadku kredytu walutowego.

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które zaciągamy na wiele lat, dlatego przed podjęciem decyzji warto porównać ze sobą jak największą liczbę ofert dostępnych na rynku.

Gdzie po kredyt?

Analitycy Comperia.pl sprawdzili, w jakiej instytucji osoba zainteresowana kredytem w wysokości 300 tys. złotych zaciągniętym na zakup nieruchomości wartej 360 tys. zł, spłacanym przez 30 lat znajdzie obecnie najlepsze warunki.

W przypadku kredytów wyrażonych w polskim złotym, najlepsze warunki oferują banki Deutsche Bank, BZ WBK oraz Citi Handlowy. We wszystkich trzech przypadkach średnie RRSO takich zobowiązań nie przekracza 6,5 proc.

Dodatkowo, w  Deutsche Banku i Citi Handlowtm, klient może liczyć na odstąpienie banku od pobierania prowizji za udzielenie kredytu. Wysokość miesięcznej raty w wymienionych instytucjach nie przekracza poziomu 1235 zł.

Pełen ranking można zobaczyć tutaj.

Przy kredytach hipotecznych w euro należy wspomnieć, na podium również znajdują się Deutsche Bank oraz BZ WBK. W zestawieniu znalazł się jeszcze Raiffeisen Bank Polska, którego oferta zajęła drugie miejsce w naszym porównaniu.

Wszystkie trzy oferty są bardzo atrakcyjne - po pierwsze ich średnie oprocentowanie nie jest wyższe od 4,61 proc., a po drugie sama wysokość rat nie przekracza poziomu 1000 zł. Mają również wadę - są trudno dostępne. Po wejściu w życie nowelizacji rekomendacji S, banki stawiają wysokie wymagania klientom, którzy są zainteresowani kredytami walutowymi.

Pełen ranking można zobaczyć tutaj.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja. Dlatego też przed jej podjęciem klient powinien być świadomy, że tylko wybór najlepszej oferty, w długim terminie (na jaki zaciągnięty jest kredyt) pozwoli mu osiągnąć naprawdę duże oszczędności. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (15.05.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2791 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy zakup działki z kredytem to inwestycja ? 1.4.2016 11:02 przez:
Rupi

forum o kredytach

Forum o lokatach
30 zł za konto w CIti?????????/ 8.1.2016 15:00 przez:
Edek

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czas Na Zdrowie od Prudential 3.10.2014 14:02 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl
Gdzie po oc na dziecko? 28.6.2015 16:49 przez:
dario

forum o ubezpieczeniach

Forum GSM
NJU MOBILE - 29 zł. - najtańsza oferta? 18.4.2016 11:05 przez:
Nick

forum gsm