17.09.2012, 14:01

Coraz mniejszy wybór, czyli wrześniowy ranking kredytów hipotecznych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Kredyty hipoteczne są bardzo ważnym wsparciem finansowym dla osób planujących zakup nieruchomości. Niestety na skutek niekorzystnych przepisów i zmian w ofertach banków dostępność tego typu produktów została ograniczona, a samo znalezienie najlepszej oferty mocno utrudnione. Gdzie we wrześniu najlepiej zaciągnąć kredyt hipoteczny? Comperia.pl przedstawia najnowszy ranking.

Z raportu Amron-Sarfin przygotowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że w II kwartale br. udzielono 49620 sztuk zobowiązań mieszkaniowych na łączną kwotę ponad 10 mld złotych. Powyższe dane mogą robić wrażenie, ale trzeba wspomnieć, że w porównaniu do drugiego kwartału 2011 roku (ponad 62 tys. nowych umów, łączna kwota nowych kredytów równa blisko 13,4 mld złotych) wypadają one raczej słabo.

Tak znaczący spadek akcji kredytowej wynika z faktu dostosowywania oferty banków do rekomendacji przygotowanych prze Komisję Nadzoru Finansowego i wciąż niepewnej sytuacji na rynku finansowym (problemy zadłużenia w strefie euro). Wszystkie te operacje spowodowały, że dostępność kredytów mieszkaniowych udzielanych w walutach obcych została mocno ograniczona - na rynku są dostępne tylko zobowiązania w euro i to co najwyżej w kilku instytucjach.

To przełożyło się na sytuację, w której kredyty zaciągane w polskim złotym stanowią zdecydowaną większość wśród wszystkich nowoudzielanych zobowiązań (z wymienionego powyżej raportu wynika, że w opisywanym okresie stanowiły one prawie 95 proc. całej oferty).

W związku z tym, że to właśnie kredyty w polskim złotym stanowią podstawowe wsparcie finansowe przy kupnie nieruchomości, ten rodzaj zobowiązań został uwzględniony w rankingu. Do porówania przyjęte zostały następujące zmienne: kwota kredytu 300 tys. złotych, LTV=80 proc., okres spłaty 30 lat.

Ranking dostępny jest tutaj.

Zwycięzcą zestawienia okazała się oferta ING Banku Śląskiego z wysokością raty na poziomie 1433 złotych. Drugie miejsce na podium zajął Alior Bank z ratą 1448 złotych, a trzecie BNP Paribas z miesięcznym obciążeniem na poziomie 1462 złote. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że w Alior Banku i BNP Paribas nie jest pobierana prowizja za udzielenie takiego zobowiązania.

Z rankingu wynika również, że wszystkie oferty zawarte w TOP10 wyglądają bardzo atrakcyjnie. W żadnym przypadku maksymalna wysokość raty nie przekracza 1480 złotych.

Kredyty hipoteczne od zawsze stanowiły duże wsparcie dla osób zainteresowanych kupnem nieruchomości. Niestety, w ostatnim czasie oferta banków w tym aspekcie nie wygląda zbyt obiecująco. Na rynku występują praktycznie tylko kredyty wyrażone w polskim złotym. Na szczęście pojawiła się też optymistyczna informacja o możliwości obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli organ ten zdecyduje się na taki krok, to osoby zadłużone w PLN będą co miesiąc płacić niższą ratę. Autor: Jacek Kasperczyk
Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.09.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty