27.10.2009, 08:46

Co zrobić z drogimi kredytami? Sposoby wyjścia z pętli wg Comperia.pl.

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Gdy zaciągałeś kredyt przed kilkoma laty sytuacja jawiła się zupełnie inaczej niż dzisiaj. Otrzymywałeś niezłą pensję, a perspektywy zawodowe też nie były złe. I generalnie jakoś tak… lepiej było. Teraz na ratę ledwo starcza. Co robić? Sposoby wyjścia z pętli według Comperia.pl.
Tak już jest, że w każdej sferze życia dobre okresy przeplatają gorsze. Budżet domowy z uwagi na szereg okoliczności jest od czasu do czasu poddawany brutalnym testom wytrzymałości. Problemy w pracy, nieplanowany wysyp wydatków, konieczność przeprowadzenia remontu to tylko kilka przykładów kryzysowych sytuacji. Jak sobie w nich radzić?
 
Lepiej zapobiegać niż leczyć
 
Swego czasu polska służba zdrowia promowała hasło: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Trudno dyskutować z tym stwierdzeniem, również w przypadku kwestii związanych z domowym budżetem. „Zapobiegać” w języku finansów osobistych oznacza: „oszczędzać”. Trzysta złotych oszczędzane systematycznie, co miesiąc, po uwzględnieniu wypracowanych zysków może przynieść w ciągu 30 lat niebagatelną kwotę 450 000 PLN! A jeżeli pieniądze będą potrzebne wcześniej, bo zwolnienia, bo remont, bo zdrowie nie domaga to będziesz mógł po prostu po nie sięgnąć. Oszczędzaj!
 
 
Czujesz, że problemy co raz bliżej? Działaj!
 
W banku pracują ludzie. Wprawdzie ich działania są ograniczane siatką narzuconych przez pracodawcę procedur. Jednak to wciąż ludzie. Dlatego, gdy czujesz, że niedługo dopadną Cię problemy, że możesz mieć kłopot z obsługą rat kredytowych rozpocznij dialog z bankiem. Ważne, żeby „bez podjęcia walki” nie wpaść do bazy niesolidnych dłużników, czyli potocznie do BIK-u. Wtedy będzie dużo trudniej nie tylko w obecnym banku, ale w każdym kolejnym. Figurowanie na czarnej liście niestety często skreśla Cię jako klienta.
 
O co prosić bank?
 
To na czym powinno Ci zależeć kiedy popadasz w finansowe to obniżenie wysokości miesięcznych rat. Jak to zrobić?

Po pierwsze wydłuż okres spłaty. To opcja dostępna przede wszystkim w przypadku kredytów hipotecznych. Zmiana piętnastoletniej hipoteki na trzydziestoletnią obniży kapitałową część raty dwukrotnie!

Przejdź z rat malejących na równe! Możesz płacić nawet 30% miesięcznie mniej
!

Masz kilka drogich kredytów? Zamień na jeden tańszy – w innym banku. W tym przypadku najczęstszym problemem staje się zdolność kredytowa lub wartość hipoteki przedstawianej pod zabezpieczenie. Zwykle stosowanym rozwiązaniem jest mobilizacja kogoś z rodziny w celu przystąpienia do kredytu.
 
A gdy już zalegasz
 
Nadmierne spóźnianie się ze spłatą rat niestety odcina kilka możliwości manewru. Znalezienie nowego banku będzie dużo trudniejsze. Jesteś na czarnej liście, więc  potencjalny kredytodawca patrzy na Ciebie spod byka. Pozostaje więc jednak porozumienie się z obecnym bankiem no i szukanie możliwości spieniężenia majątku celem zmniejszenia zadłużenia. Dalsze zadłużanie się, na przykład w drogich niebankowych instytucjach pożyczkowych z pewnością nie będą dobrym rozwiązaniem. Zrób wszystko by nie znaleźć się w takiej sytuacji.
 
Chcesz podyskutować o kryzysie finansowym i jego skutkach? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach!
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.10.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Co zrobić, gdy bankomat nie wypłaci pieniedzy? 24.4.2015 10:08 przez:
hubertus

forum o kredytach

Forum o lokatach
Co zrobić, aby uzbierać 1 milion zł? 21.11.2018 21:22 przez:
Robert Sierant,
Co zrobić, żeby nie tracić odsetek? 14.8.2014 20:27 przez:
Karolyna

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Co zrobić gdy pracodawca nie chce dać umowy 18.7.2014 14:29 przez:
wiktor111

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Przeterminowany kredyt odnawialny - co zrobić? 17.5.2016 11:51 przez:
hubertus

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Zgubiona gwarancja ,co zrobić ? 26.2.2016 15:57 przez:
kielczjan

forum gsm