29.10.2012, 10:00

Co wybrać? Lokatę na krótki czy długi okres?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7     / 10 (oddano 3 głosów)

Osoby szukające sposobów ulokowania oszczędności stają przed wyborem lokaty krótkoterminowej i długoterminowej. Comperia.pl podpowiada, jaki okres lokaty wybrać, by zarobić jak najwięcej.

Przyspiesz oszczędności na lokacie Santander - oprocentowanie aż 6,35 proc.

Polacy trzymają na bankowych depozytach już 500 mln złotych i tymi pieniędzmi warto rozsądnie zarządzać, by pomnażać ich wartość. 0,5 bln zł zgromadzone w bankach to pierwsza rozsądna decyzja. Dzięki niej mamy pewność, że zaoszczędzone środki pozostaną bezpieczne. Wszystko dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który chroni pieniądze zgromadzona na depozytach bankowych.

Bezpieczeństwo środków to ważna kwestia, ale niemniej istotny jest wybór takiego produktu oszczędnościowego, który przyniesie wysoki i stały zysk. W tej sytuacji najlepiej jest zwrócić uwagę na ofertę lokat bankowych, które, w porównaniu do rachunków oszczędnościowych czy rachunków oszczędnościowo – rozliczeniowych, najefektywniej pomnażają zgromadzone oszczędności.

Przy wyborze najkorzystniejszej lokaty, klient musi podjąć trzy decyzje – jaką kwotę będzie oszczędzał, w którym banku i jak długo. Wybór banku powinien być podyktowany, oczywiście, najwyższym oprocentowaniem na rynku. Obecnie istotną kwestią jest wybór odpowiedniego okresu lokaty. Odpowiedniego, czyli takiego, który w dłuższym terminie pozwoli więcej zarobić.

Krótki czy długi okres lokaty?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba pokrótce wyjaśnić od czego zależy oprocentowanie lokat bankowych w Polsce. Ogólnie ich wysokość jest zależna od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Do tego należy doliczyć także indywidualną politykę poszczególnych banków i konkurencję na rynku.

Rynek obecnie oczekuje spadku stóp procentowych, co może pociągnąć za sobą spadek oprocentowania lokat bankowych. W tej sytuacji nie warto zakładać atrakcyjnych lokat kwartalnych czy półrocznych, bo po tym okresie może się okazać, że nie uda się odnowić lokaty na podobnych warunkach.

Lepiej jest postawić obecnie na wysokie i stałe oprocentowanie długoterminowej lokaty. Taki produkt zapewni stały i wysoki zysk, który zabezpieczy klienta przed spadkiem oprocentowania lokat bankowych w najbliższych miesiącach.

Warto także pamiętać, że w przypadku lokat długoterminowych banki proponują lokaty oparte, na przykład, na stopie WIBOR. Takie depozyty nie uchronią klientów przed spadkiem stóp procentowych, gdyż po ich obniżeniu, stawka WIBOR również będzie mniejsza.

Przy powyższych założeniach można obecnie wyróżnić na rynku trzy lokaty długoterminowej ze stałym i wysokim oprocentowaniem i bez konieczności zakładania konta:

- roczną lokatę w Santander Consumer Banku na 6,7 proc.
- roczną lokatę w Idea Banku na 6,5 proc.
- roczną lokatę w FM Banku na 6,45 proc.

W przypadku tych ofert klient będzie zabezpieczony przed ewentualnym spadkiem oprocentowania lokat bankowych. Nie będzie również zmuszony do otwierania rachunku w danym banku. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.10.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Stale oprocentowana lokata 3.11.2014 17:00 przez:
Fiodor
Co wybrać lokatę czy konto oszczędnościowe 17.5.2014 11:45 przez:
mariqa
Lokata jako inwestycja na przyszłość 14.5.2014 21:21 przez:
kolorowaPanna

forum o lokatach

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe