11.01.2010, 07:21

Co reklamuje Fąfel, czyli lokaty bankowe Getin Bank na prześwietleniu Rentgenem Comperii!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Do tej pory wizytówką Getin Banku były wysoko oprocentowane lokaty, spora grupa klientów powierzyła mu swoje oszczędności. „Wojnę depozytową” jednak mamy już za sobą, zaś niskie stopy procentowe nie zachęcają bankowców do rozrzutnego rozdawania odsetek. Ponadto z dniem 4. stycznia 2010 r. Getin Bank połączył się z Noble Bankiem, tworząc nową siłę na polskim rynku – Getin Noble Bank. Co to wszystko oznacza dla oferty depozytowej Getin Banku? Czy wciąż można dobrze zarobić na jego lokatach? Sprawdź!
Od kilku dni mamy na rynku bankowym nowego gracza. Mimo, że Getin Noble Bank formalnie już istnieje, to fizyczne połączenie obu instytucji zajmie jeszcze trochę czasu. Tyczy się to także scalenia oferty produktowej obu banków, dlatego klienci nadal mogą wybierać spośród instrumentów z dotychczasowych ofert. Jak fuzja wpłynie na atrakcyjność depozytów proponowanych przez Getin Bank? Trzeba liczyć, że jej nie pogorszy, gdyż Noble Bank słynie z równie dochodowych lokat co Getin. Z drugiej jednak strony większe banki oferują z reguły swoim klientom niższe odsetki od oszczędności niż mniejsi gracze. Jak będzie, dowiemy się już wkrótce…
 
Lokaty bankowe Getin Bank w pigułce
Rzućmy zatem okiem na ofertę depozytową Getin Banku. Obecnie jego klienci mogą wybierać spośród trzech rodzajów lokat prowadzonych w polskiej walucie.
 
Najbardziej tradycyjnym produktem jest zwykła Lokata terminowa ze stałym oprocentowaniem sięgającym maksymalnie 5,8 proc. w skali roku (w przypadku zamrożenia środków na okres 1 roku). Do jej założenia bank nie wymaga posiadania rachunku osobistego. Zrywając lokatę przed zakończeniem okresu umownego należy pamiętać, że w przypadku likwidacji lokaty w terminie do 30 dni włącznie od dnia jej założenia lub odnowienia, bank pobierze opłatę manipulacyjną w wysokości 0,1 proc. kwoty lokaty, min. 10 zł, max. 100 zł.
 
Istnieje możliwość podwyższenia standardowego oprocentowania lokaty terminowej o 0,2 pkt. proc. dla każdego dostępnego okresu – wymagane jest do tego posiadanie pakietu e-Getin lub założenie lokaty za pośrednictwem bankowości elektronicznej GB24.
 
Kolejnym produktem z oferty Getin Banku jest Lokata terminowa z codzienną kapitalizacją. W tym przypadku konstrukcja naliczania odsetek umożliwia ominięcie podatku od dochodów kapitałowych. Można ją założyć na 3 lub 6 miesięcy i co ciekawe, oprócz minimalnego wkładu pieniężnego posiada ona także określony wkład maksymalny na poziomie 14 tys. zł. Dzięki temu dzienne odsetki są niższe od 50 gr., co umożliwia ich zaokrąglenie do zera. Maksymalna kwota lokaty nie jest jednak realnym ograniczeniem, gdyż klient może założyć dowolną liczbę takich lokat. Nominalne oprocentowanie Lokaty z dzienną kapitalizacją jest nieco niższe niż wynika z poniższej tabeli, gdyż podane oprocentowanie ma charakter „ubrutowiony”, czyli jest równe oprocentowaniu bliźniaczej lokaty podlegającej podatkowi Belki. Jest to aktualnie najbardziej zyskowny produkt z oderty depozytowej Getin Banku. Przy spełnieniu wcześniej podanych warunków oprocentowanie lokaty wzrasta o 0,2 pkt. proc.
Listę produktową Getinu zamyka polisa lokacyjna „Bezpieczne oszczędzanie”. W rzeczywistości jest to ubezpieczenie na życie i dożycie oferowanie przez bank wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Europa. Taka forma prawna gwarantuje zwolnienie z obowiązku podatkowego, dlatego oprocentowanie podane w tabeli również ma charakter „ubruttowiony”.
 
 
Lokaty bankowe Getin Bank (w złotych)
 
 
Oproc.
Dostępne okresy
Minimalna wpłata
Lokata terminowa (standardowa)
3,75% - 5,80%
1, 3, 6 miesięcy
1, 2, 3 lata
500 zł
 
Lokata terminowa
(dla posiadaczy e-Getin lub zakładana przez Internet)
3,95% - 6,00%
1, 3, 6 miesięcy
1, 2, 3 lata
1 tys. zł
Lokata terminowa z codzienną kapitalizacją
5,8% - 6,2%
3, 6 miesięcy
1 tys. zł
 
Lokata terminowa z codzienną kapitalizacją
(dla posiadaczy e-Getin lub zakładana przez Internet)
6,0% - 6,4%
3, 6 miesięcy
1 tys. zł
Polisa lokacyjna
„Bezpieczne oszczędzanie”
4,75% - 5,75%
6, 12 miesięcy
1 tys. zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Oprócz wymienionych wyżej lokat prowadzonych w złotych, w Getin Banku założyć można również lokaty walutowe. Wybierać można pomiędzy dolarem amerykańskim, euro i funtem brytyjskim, jednak ich oprocentowanie jest znacznie niższe w porównaniu do lokat „złotowych”.
 
 
Lokaty walutowe Getin Bank
 
Oproc.
Dostępne okresy
Minimalna wpłata
Lokata w USD
0,25% - 2,00%
1, 3, 6 miesięcy
1, 2, 3 lata
100 USD
Lokata w EUR
0,5% - 2,5%
1, 3, 6 miesięcy
1, 2, 3 lata
100 EUR
Lokata w GBP
0,2% - 1,0%
1, 3, 6,12 miesięcy
100 GBP
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
 
Lokaty bankowe Getin Bank na tle konkurencji
 Getin Bank wciąż należy do czołówki pod względem dochodowości lokat. Najkorzystniejsze lokaty na rynku oferują obecnie odsetki sięgające powyżej 7 proc. rocznie, także produkty Getinu nie odbiegają znacznie od najlepszych. Poniższa tabela zawiera porównanie najlepszego bankowego depozytu z ofertą Getin Banku w dwóch wariantach.
 
Lokaty bankowe Getin Bank na tle konkurencji-zestawienie
 
 
Najlepsza lokata na rynku
Getin Bank
Bank
Oproc.
Oproc.
5 tys. zł, 3 miesiące
Sprawdź!
7,02%
5,8%
20 tys. zł, 1 rok
Sprawdź!
7,17%
6%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Chcesz podyskutować o oszczędzaniu-jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.01.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2791 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora