26.04.2013, 12:00

Co oznacza restrukturyzacja kredytu i kto powinien z niej skorzystać? Cz.1

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 5.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Co zrobić, gdy płynność finansowa budżetu domowego zostaje nadwyrężona? Jak rozmawiać z bankiem, kiedy nasze miesięczne dochody gwałtownie spadną? Co można zrobić, gdy nie możemy poradzić sobie z bieżącą obsługą zadłużenia kredytowego? Comperia.pl przygląda się restrukturyzacji kredytu, jako jednemu ze sposobów na spadającą płynność domowego budżetu.

W czasach kryzysu, kiedy nawet poważne firmy i pracodawcy o ugruntowanej pozycji rynkowej padają jak muchy, utrata zdolności do terminowego regulowania swoich zobowiązań nie należy do rzadkości. Co zrobić, kiedy stracimy pracę lub z innego powodu spadnie nam płynność finansowa?

Jednym ze sposobów jest restrukturyzacja zadłużenia. Dotyczyć ona może niemalże wszystkich parametrów kredytu. Wymienić tu można dzień regulacji raty, wysokość miesięcznej spłaty, długość okresu kredytowania, odroczenie płatności kilku rat itd.

Poszczególne formy restrukturyzacji przybierają różne postaci. Można na przykład zwrócić się do banku o wydłużenie okresu spłaty. Jeżeli się zgodzi, wysokość miesięcznego obciążenia budżetu domowego zmaleje. Będzie tak, ponieważ pozostanie nam do spłaty kapitał tej samej wysokości rozłożony na więcej rat. Wówczas jednak musimy liczyć się z tym, że w sumie bankowi oddamy więcej, gdyż dłużej będziemy obciążeni odsetkami od pożyczonych pieniędzy.

Gdy „Franek” z „Jurkiem” nie dają żyć

Wielu szczęśliwych posiadaczy własnych czterech kątów przypłaciło nabycie mieszkania na kredyt nie lada stresem. W szczególności, jeżeli zdecydowali się na zakup za Franki Szwajcarskie lub Euro. Fluktuacje cen tych walut potrafią spędzić sen z powiek niejednemu kredytobiorcy. Wzrost wysokości miesięcznej raty rzędu kilkuset złotych, może skutecznie nakłonić do skorzystania z takiego typu restrukturyzacji zadłużenia, jakim jest przewalutowanie.

Takiego zabiegu możemy dokonać nie tylko na polskie złotówki. Banki mają w swoich ofertach wielokrotne przewalutowanie. Teoria mówi, że najlepiej wymienić kredyt na dewizę kraju o najniższej stopie procentowej. Pamiętajmy jednak, że niesie to ze sobą ryzyko zmiany kursu i nieco przypomina grę na rynku wymiany walutowej. Warto zatem trzymać się zasady, że kredyt spłacamy w takiej walucie, w jakiej osiągamy dochody.

Kilka dni na złapanie oddechu po finansowej zadyszce

Czasami jest tak, że trudności z terminowym regulowaniem zobowiązań wynikają jedynie ze zmiany dnia miesiąca wypłaty okresowego świadczenia (renty, emerytury, wypłaty etc.). Wówczas wystarczy wystąpić do banku o ustalenie innego dnia, w którym należność staje się bezwzględnie wymagalna.

Zmiana harmonogramu spłat może być również pożyteczna, jeżeli chcemy niejako odroczyć płatności o jeden miesiąc. Jeżeli bowiem dostajemy nasze świadczenie okresowe każdego pierwszego dnia miesiąca i ustalimy z bankiem, że spłata będzie dokonywana każdego ostatniego dnia miesiąca, niejako zyskamy cały jeden okres rozliczeniowy.

Żaden bowiem bank nie będzie, po jednodniowej zwłoce w spłacie raty, zażarcie walczył o zaległą należność. Zdecydowana większość nawet nie zauważy, że nastąpiło obsunięcie terminu, a my zyskamy jeden miesiąc. Podkreślić w tym miejscu należy, że jest to metoda nieformalna i może skutkować upomnieniami ze strony banku, które zazwyczaj nie są bezpłatne.

Autor: Jakub Tomaszewski
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.04.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jakub Tomaszewski
, ekspert Comperia.pl
97 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Co oznacza RRSO kredytu? 22.6.2014 19:15 przez:
Raffallo
Jak podnieść swoja zdolność kredytową? 27.4.2016 20:19 przez:
Tomasz
Darmowy kredyt w Getin Noble Bank - gdzie są haczyki? 26.4.2016 15:09 przez:
trezor

forum o kredytach

Forum o lokatach
Co oznacza, że kredyt ma oprocentowanie ujemne? 23.1.2015 17:36 przez:
Cyfer

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czym jest "stanowisko w drodze uznania"? 2.6.2019 13:41 przez:
Arturr

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
W mbanku wirus podmienia numery kont do przelewu. 11.12.2015 11:14 przez:
Henryk

forum finansowe dla firm

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty