26.02.2010, 09:04

Ceny nieruchomości przestały spadać. Czy warto dzisiaj kupić mieszkanie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Na ulicach coraz częściej słychać pogawędki o zakupie wymarzonych czterech kątów. To jeden z sygnałów powrotu lepszej koniunktury. Potwierdzą to firmy deweloperskie chwalące się coraz lepszymi wynikami sprzedaży lokali. Czy zatem nadszedł już dobry czas by kupić mieszkanie?
Każdy chciałby mieć własne mieszkanie. Nie każdy moment na jego nabycie jest jednak dobry. Przedkryzysowa hossa wyniosła ceny nieruchomości na wyżyny. Później banki przykręciły śrubę z kredytami i marzenia trzeba było odwiesić na haczyk. Dzisiaj ceny mieszkań są niżej, a banki chętniej spoglądają w stronę potencjalnych kredy biorców. Może teraz?
 
Taniej już nie będzie?
 
Ceny nieruchomości są liczone w setkach tysięcy złotych. Kilkuprocentowa zmiana wartości mieszkania odpowiada zatem często cenie średniej klasy samochodu. Warto więc poczekać na odpowiedni moment, aby dokonać zakupu. Wiele wskazuje na to, że ten czas mamy właśnie dzisiaj. Światowy kryzys finansowy wprowadził na rynku nie lada chaos. Klienci wstrzymali się z decyzjami, sprzedający mocno obniżyli ceny. Dzisiaj karta się odwraca. Jeszcze niedawno potencjalni kredytobiorcy przejawiają realne zainteresowanie. W dłuższej perspektywie to musi się przełożyć na wzrost cen.
 
Kiedy stanieją mieszkania?
 
O cenie zawsze decyduje popyt i podaż. Obie wielkości w Polsce są na przyzwoitym poziomie. Z jednej strony nie brakuje kupujących z drugiej sprzedających. Bolączką tych pierwszych były dotąd wygórowane ceny oraz trudny dostęp do kredytu. Dzisiaj w tym kontekście sytuacja wygląda dużo lepiej niż na przykład rok temu. Dodatkowo nic nie zapowiada powrotu kryzysowych czasów. A właśnie takie musiałby nastąpić, aby popyt wycofał się z gry. Jeżeli kryzys nie wróci do Polski i jeżeli banki nie odwrócą się od hipotek ceny mieszkań w Polsce nie powinny spadać.
 
Czy banki obniżą jeszcze ceny hipotek?
 
Kryzys gospodarczy przyniósł silne, nawet kilkukrotne podwyżki oprocentowania hipotek. Oczekiwanie na powrót czasów tanich pożyczek teoretycznie mógłby skutkować dużą oszczędnością dla kredytobiorcy. Faktycznie, jest prawdopodobne, że banki będą systematycznie obniżały ceny produktów kredytowych. Z drugiej jednak strony w międzyczasie mogą wzrosnąć ceny nieruchomości. Co więcej wzięty dzisiaj drogi kredyt zawsze można zrefinansować tańszym, o ile taki pojawi się na rynku.
 
O kredyty może być trudniej
 

Planowana do wprowadzenia w ciągu najbliższych kilku miesięcy Rekomendacja T może ograniczyć dostępność kredytów. Tym samym oczekiwanie na lepsze czasy może odbić się czkawką. Zatem decyzja o nabyciu nieruchomości powinna w głównej mierze zapaść w oparciu o ocenę kondycji mieszkaniowego rynku. Jeżeli nie wierzysz w dalsze spadki cen, kupuj mieszkanie dzisiaj. To może być naprawdę dobry moment.

 

Masz swoje doświadczenia w negocjacjach z bankiem? Podziel się nimi na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.02.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Najlepsza inwestycja dla 300000 - co radzicie? 29.3.2016 15:25 przez:
gerard

forum o lokatach