27.07.2009

Całkowity koszt kredytu gotówkowego

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Wyliczenie i porównanie całkowitego kosztu kredytu w różnych bankach da gwarancję wyboru najtańszej oferty.

Koszt kredytu to nie tylko wysokość oprocentowania. Wielu kredytobiorców nadal zwraca uwagę głównie na ten parametr, co skrzętnie wykorzystują banki, prezentując w reklamach atrakcyjne stawki. Problem w tym, że promowane niskie oprocentowanie najczęściej dotyczy kredytów o dużej wartości i jest zarezerwowane dla najlepszych klientów.

Uzyskanie informacji o oprocentowaniu, jakie w rzeczywistości bank może nam zaproponować, to też nie wszystko. Oprócz kosztów odsetkowych, na które wpływ ma właśnie wysokość oprocentowania nominalnego, z pewnością poniesiemy kilka dodatkowych opłat.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, banki zobligowane są poinformować klienta o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO). W przeciwieństwie do stopy nominalnej, RRSO uwzględnia dodatkowe opłaty - prowizję i ubezpieczenie kredytu.

RRSO lub suma kosztów
Oprócz sprawdzenia RRSO, sposobem na porównanie atrakcyjności kredytu jest obliczenie całkowitego jego kosztu, a więc zawierającego odsetki, prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty, na przykład za rozpatrzenie wniosku czy ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń. RRSO wyrażone będzie procentowo, natomiast całkowity koszt kredytu – kwotowo. W tym celu wystarczy zsumować wszystkie powyższe koszty. Istotne jest oczywiście, żeby porównywać kredyty w tej samej kwocie, zaciągane na ten sam okres, przyjmując ten sam sposób pobierania prowizji (prowizja kredytowana lub płatna gotówką).
Obliczając całkowity koszt kredytu trzeba zwrócić szczególną uwagę na ubezpieczenia kredytu. O ile RRSO uwzględnia ten koszt, o tyle nie musi się on zawierać – obok prowizji – w maksymalnej opłacie (5 proc. kwoty kredytu) za udzielenie kredytu. Łatwo więc można go pominąć.
 
Oprocentowanie a całkowity koszt
W jakim stopniu wysokość oprocentowania wpływa na ratę kredytu i jego całkowity koszt? Przyjmijmy, że zaciągamy w banku kredyt gotówkowy w kwocie 5 tys. zł na okres 12 miesięcy. Przy oprocentowaniu na poziomie 15 proc., z zerową prowizją i spłacie kredytu w ratach równych, miesięczna rata wyniesie 451,3 zł, z czego 416,7 zł stanowi kapitał (kwota, którą pożyczamy od banku), a reszta to odsetki (koszt kredytu). Całkowity koszt kredytu, czyli suma odsetek przy powyższych założeniach wyniósłby 415,6 zł. Odsetki od kredytu oprocentowanego na poziomie 20 proc. wyniosłyby 558 zł, a więc już o 142 zł więcej.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Alior Bank pożyczka 0% - co sądzicie? 12.4.2016 16:33 przez:
Włodek
Najlepszy kredyt samochodowy Getin Bank- co sądzicie? 11.4.2016 11:02 przez:
Irek
Raty na allegro- 3.3.2016 15:02 przez:
Waldemar
Citi handlowy - kredyt do 10000 ,rrso 0% 29.2.2016 12:22 przez:
VanElias

forum o kredytach