05.02.2013, 10:29

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Biuro Informacji Kredytowej – jak sugeruje sama nazwa – jest bankiem informacji na temat kredytów. Wbrew obiegowej opinii, nie przechowuje się tam jedynie danych osób niesolidnie spłacających swoje zobowiązania. BIK zbiera informacje o każdym, kto zaciągnął zobowiązanie w instytucji podlegającej nadzorowi finansowego regulatora publicznego.

Klienci banków i SKOK-ów zaciągający zobowiązanie w postaci kredytu lub pożyczki, muszą liczyć się z tym, że informacje na temat ich zadłużenia mogą być przez pożyczkodawcę udostępniane podmiotom trzecim. Praktyka wskazuje, że najczęściej przekazuje się takie dane właśnie BIK-owi. Jest to instytucja, która gromadzi, udostępnia i przetwarza informacje o zobowiązaniach kredytowych osób fizycznych i prawnych.

Wprawdzie klientom banków i SKOK-ów przysługuje prawo do odmowy udostępnienia takich informacji, jednak wówczas muszą się liczyć z pozostawieniem przez bank wniosku kredytowego bez rozpatrzenia. Jeżeli chcemy kredyt uzyskać, z reguły musimy wyrazić zgodę. Dane na nasz temat trafiają do BIK w momencie składania wniosku oraz ponownie, w chwili zaciągnięcia zobowiązania.

Nie każda informacja w BIK, to wpis niechciany

Biuro zbiera i administruje dane o różnych akcjach kredytobiorców. W zbiorze informacji znajdują się nie tylko zapisy o należnościach przeterminowanych, zagrożonych i straconych, ale również o tych dobrych. W puli danych dotyczących poszczególnych kredytobiorców zawarto informacje: czy i kiedy brany był kredyt, o regularności spłacania rat lub jej braku, czasie trwania ewentualnych zaległości, a także historii zapytań kredytowych w bankach.

Biuro przechowuje również dane dotyczące ewentualnych windykacji i egzekucji prowadzonych w związku ze zobowiązaniami kredytowymi. Na ocenę zdolności kredytowej wpływ mają również udzielone przez nas poręczenia i z tego punktu widzenia również stanowią przedmiot zainteresowania BIK-u oraz zawartość jego baz danych.

Z danych Biura wynika, że blisko 90 proc. wszystkich informacji tam gromadzonych, to dane o pozytywnej historii kredytowej. Możliwość wylegitymowania się taką daje podstawy do negocjacji z bankiem w trakcie rozmów. Dobra historia kredytowa, to niejako karta przetargowa w kontaktach z kredytodawcą i szansa na tańszy kredyt.

Dla kogo informacje?

BIK to instytucja działająca bilateralnie. Oznacza to, że funkcjonuje w oparciu o zasadę wzajemności, czyli daje prawo dostępu do danych tam zawartych jednostkom, które same dostarczają informacji.
Obecnie BIK współpracuje też z Biurem Informacji Gospodarczej, które zbiera dane o nieterminowych płatnościach wynikających z szeregu innych tytułów (np. opóźniona faktura za prąd, rachunek telefoniczny, mandat). Jeżeli zainteresowany kredytem figuruje w takim rejestrze, nie powinien spodziewać się, że poprawi to jego wizerunek w oczach banku, a tym samym polepszy parametry kredytu.

Jak długo informacje są przetwarzane?

Dane dotyczące płatności, przeterminowanej nie dłużej niż 60 dni, znajdują się w rejestrze do chwili terminowej spłaty należności , a w wypadku zgody wyrażonej przez klienta, przez okres do 5 lat. Jeżeli zwłoka wynosi powyżej 60 dni, BIK może – przez taki sam okres czasu – przechowywać dane bez zgody klienta.

Do celów statystycznych banki mogą przetwarzać dane dotyczące kredytów nawet przez okres 12 lat, liczony od momentu wygaśnięcia zobowiązania. Jednak ta ostatnia forma przetwarzania danych, w żaden sposób nie wpływa na ocenę klientów banku.

Jakub Tomaszewski

Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.02.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jakub Tomaszewski
, ekspert Comperia.pl
97 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe