2009-10-30 09:13:35

Bezpłatne prowadzenie konta czy brak opłat za przelewy? Jakie konto wybrać?

W dzisiejszych czasach konto osobiste jest już standardem, zaś oferta rachunków jest nadzwyczaj szeroka. Niejednokrotnie w jednym banku możemy wybierać z pomiędzy kilku rodzajów kont, różniących się wysokością opłat. Comperia podpowiada, jakich opłat należy unikać, aby nie narażać się na dodatkowe koszty.

Sprawdź wysokość podstawowych opłat

 
Przed wyborem konkretnego konta osobistego pamiętaj, aby w tabeli opłat i prowizji banku sprawdzić wysokość opłat nakładanych na klientów. Głównie chodzi tutaj o opłatę za prowadzenie rachunku oraz za realizację przelewów. To głównie te opłaty będą składać się na łączny koszt użytkowania konta, gdyż bank będzie je naliczał niejednokrotnie – co miesiąc za prowadzenie oraz każdorazowo przy zleceniu przelewu. W większości przypadków ciężko jest całkiem uniknąć tych opłat. Dużo łatwiej jest uciec przed jedną z nich, wybierając konto prowadzone bezpłatnie lub z darmowymi przelewami. Zatem który rodzaj rachunku jest dla Ciebie najkorzystniejszy?
 
Charakter konta dopasuj do siebie
 
Każdy korzysta z rachunku bankowego w swój własny sposób, w zależności od potrzeb. Jedni robią zakupy online i robią przy tym mnóstwo przelewów internetowych, inni wolą płacić kartą debetową lub mieć w portfelu zawsze zapas gotówki. Musisz więc zdać sobie sprawę, do czego potrzebne jest Ci konto i z jakich funkcjonalności będziesz przede wszystkim korzystał. Świadomość własnych preferencji to klucz to wyboru odpowiedniego rachunku i zminimalizowania kosztów związanych z jego użytkowaniem.
 
Jakie konto jest dla Ciebie?
 
Jeśli jesteś pasywnym użytkownikiem konta, tzn. sporadycznie wykonujesz przelewy, rzadko wypłacasz pieniądze z bankomatów, zaś na rachunku trzymasz jedynie część swoich środków, z których korzystasz w wyjątkowych sytuacjach, zdecydowanie powinieneś wybrać konto zwolnione z opłaty za jego prowadzenie.
 
Warto zastanowić się także, czy nie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłby po prostu rachunek oszczędnościowy, na którym dzięki podwyższonemu oprocentowaniu można zyskać dodatkowy kapitał w postaci odsetek.
Z kolei jeżeli z konta korzystasz na co dzień i zlecasz dokonanie dużej liczby drobnych przelewów np. regulując comiesięczne rachunki, płacąc za internetowe zakupy czy zarządzając swoim wynagrodzeniem, przy wyborze rachunku osobistego zwróć uwagę, aby przelewanie środków było darmowe (szczególnie za pośrednictwem kanału, z którego najczęściej korzystasz). Mimo, że takie konto może być obarczone znaczną opłatą za prowadzenie, to łączny koszt związany z jego użytkowaniem będzie z pewnością mniejszy, niż w przypadku braku opłaty za jego prowadzenie i każdorazowo płatnych dyspozycjach przelewu.
 
Zobacz najlepsze konta osobiste!

 

 
Brak opłaty za prowadzenie i przelewy – czy to możliwe?
 
Oczywiście banki oferują konta osobiste, które zwolnione są z obu wspomnianych typów opłat i mogłoby się wydawać, że to właśnie one są najkorzystniejsze. Jednak trzeba być w takim wypadku ostrożnym, gdyż bardzo prawdopodobne, że bank obarczy nas inną opłatą np. za użytkowanie karty debetowej bądź przesłanie wyciągu w formie papierowej. Dostępne są także konta bez podobnych haczyków, których większość funkcjonalności jest darmowych, lecz korzystać z nich mogą tylko osoby spełniające określone warunki – najczęściej dotyczy to osób aktywnie korzystających z innych produktów banku lub osób zamożnych, których łączne środki ulokowane w banku przewyższają kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 
Nie zapominaj o innych rodzajach opłat!
 
Nie daj się zwieść, kiedy banki kuszą potencjalnie „darmowymi” rachunkami osobistymi. Zwykłe konta typu ROR (rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe) to wbrew pozorom dość skomplikowane produkty bankowe, których funkcjonalność jest bardzo szeroka, zaś mnogość różnych opłat może przerażać. Zawsze uważnie zapoznaj się z treścią tabeli opłat i prowizji banku i wybierz konto, które dla Ciebie będzie najtańsze.
 
Chcesz podyskutować o kontach i bankach internetowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kontach!
 
Comperia.pl
2009-10-30
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
3.85 %
Kredyty hipoteczne