2009-09-28 15:09:51

Bezpłatne konto? Nie daj się nabrać, sprawdź dodatkowe koszty!

Bank kusi was bezpłatnym rachunkiem? Warto przyjrzeć się ofercie, może to być dobry pretekst do zmiany banku, który już nam nie odpowiada. Nie podpisujmy jednak umowy bez dokładnego wypytania o wszystkie koszty. Nasze bezpłatne konto może mieć nawet kilka dodatkowych opłat, o których nie wiemy aż do momentu wizyty w banku.

Każdy chce mieć bezpłatne konto z pełną funkcjonalnością i dostępem do bankowości elektronicznej. Niestety większość rachunków oznacza opłaty – za prowadzenie, dostęp do platformy internetowej, przelewy, ubezpieczenia. Warto pamiętać o sprawdzeniu opłat za wypłaty z bankomatów. Jeśli bank ma mało swoich urządzeń, musimy się liczyć z prowizjami w obcych bankomatah. Sprawdź dokładnie przed podpisaniem umowy, za co będziesz musiał dopłacić.Prowadzenie
Bardzo wiele rachunków zwolnionych jest z opłaty za prowadzenie. Jednak, jeśli chcemy już skorzystać z naszego rachunku przy pomocy komputera, musimy mieć dostęp do bankowości elektronicznej. W dzisiejszych czasach dostęp do naszych pieniędzy poprzez internetowe łącze to absolutny standard, jednak samo posiadanie dostępu do bankowości elektronicznej już nie musi być zwolnione z opłat. Taki zabieg zdarza się nawet w rachunkach dla najmłodszych (13-18 lat), które z założenia są najmniej funkcjonalne, ale i najtańsze.

Przelewy
Nasz rachunek powinien służyć do bankowych operacji, a nie tylko przechowywania środków. Konta typu ROR są z reguły nieoprocentowane, dlatego do oszczędzania zalecamy założenie rachunku oszczędnościowego. Intensywne dokonywanie przelewów z konta osobistego może nieść za sobą dodatkowe koszty. Przelewy dokonywane drogą internetową są zdecydowanie najtańsze, jednak nawet bezpłatne mogą nieść za sobą dodatkowe koszty. Jeśli przelew aktywowany jest hasłem smsowym to nie znaczy, że sms jest bezpłatny. Niektóre banki określają ilość darmowych haseł w miesiącu, a każde kolejne to dodatkowa opłata. Dla korzystających z tokena dołączonego do rachunku kosztem może być samo jego otrzymanie. Często za urządzenia generujące hasła do przelewów musimy także zapłacić.

Karta
Do każdego konta dołączona jest karta debetowa – to standard, którego nie trzeba nikomu wyjaśniać. Jednak bardzo często za jej posiadanie lub ubezpieczenie bank pobiera kolejną opłatę. Jeśli już musimy płacić za ubezpieczenie karty, to warto chociaż sprawdzić warunki zapisane w umowie. Nasze pieniądze mogą być ubezpieczone na określoną kwotę bądź ubezpieczyciel zastrzega sobie należyty czas zgłoszeni zaginięcia karty. Jeśli mamy na rachunku duże sumy, to ubezpieczenie kwoty do 100 euro nie jest dla nas korzystną ofertą, a przekroczenie ograniczenia czasu zgłoszenia zaginięcia plastiku spowoduje, że nie dostaniemy zwrotu nawet określonej w umowie kwoty.

Dodatki
Każdy bank ma swój pomysł na zwabienie klienta do założenia rachunku. Niektórzy tworzą konta hybrydowe, łączące wysokie oprocentowanie, podobne do rachunków oszczędnościowych, z funkcjonalnością kont osobistych. Innym pomysłem  może być lokata nocna, aktywowana każdego dnia. Banki dokładają do rachunków dodatkowe możliwości, takie jak chociażby dostęp do inwestowania w fundusze bądź akcje giełdowe. Warto jednak sprawdzić ograniczenia każdej z wymienionych propozycji. Lokata nocna może obejmować tylko część środków, wysokie oprocentowanie może być jedynie do określonych kwot, a każda dodatkowa usługa może wiązać się z kolejną opłatą. Po podliczeniu wszystkich kosztów, może się okazać, że intensywni użytkownicy bankowego rachunku zapłacą nawet kilkanaście złotych miesięcznie za swoje... bezpłatne konto.

Comperia.pl

2009-09-28
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne