Bezpiecznie czy agresywnie? Jak inwestować?

2013-11-13 12:18:58

Poradników dotyczących inwestowania powstało już bardzo dużo. W każdym z nich można znaleźć instrukcje podpowiadające, jak i gdzie pomnażać pieniądze. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaki typ inwestowania jest najbardziej optymalny dla przeciętnego posiadacza nadwyżek finansowych? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Przed rozpoczęciem przygody z inwestowaniem konieczna jest odpowiedź na jedno podstawowe pytanie - czy posiadane przez klienta pieniądze będą lokowane w ryzykowne, czy może bezpieczne instrumenty finansowe? Jest to ważne zagadnienie, ponieważ od niego zależy możliwa do osiągnięcia stopa zwrotu (im większe ryzyko, tym większy możliwy zarobek), ale także prawdopodobieństwo poniesienia straty.

Za najbezpieczniejszą klasę aktywów powszechnie uważa się instrumenty rynku pieniężnego oraz obligacje skarbowe. Aby nie zostały one wykupione konieczne jest „zachwianie” finansów całego państwa. Po drugiej stronie znajdują się aktywa, których cena w głównej mierze zależy od aktualnej koniunktury gospodarczej oraz nastrojów panujących na rynkach finansowych. Do tej grupy należą przede wszystkim akcje, surowce, czy też waluty. Owszem, w dłuższej perspektywie przynoszą one wyższe stopy zwrotu niż papiery skarbowe, ale inwestowanie w nie wymaga dużo większego wyczucia rynku.

Dlatego zanim klient podejmie decyzje o pomnażaniu swoich pieniędzy, powinien przeanalizować następujące zagadnienia:

Skłonność do ryzyka

Pod tym stwierdzeniem kryje się głównie typ charakteru danego człowieka. Jeśli ktoś z natury jest osobą spokojną, to trudno aby lokował swoje pieniądze w agresywne aktywa. To by było sprzeczne z nim samym, a co za tym idzie wzbudzałoby w nim niekorzystne emocje.

Dla takiego klienta dużo lepszym rozwiązaniem będą więc bezpieczne instrumenty, w przypadku których łatwo przewidzieć potencjalne zyski.

Ile mogę stracić?

Rozpoczynając inwestowanie, warto od razu na początku ustalić sobie kwotę maksymalnej dopuszczalnej straty. Wiadomo, że rynki finansowe są nieprzewidywalne i pewne „obsunięcia” kapitału są rzeczą zupełnie naturalną. Dlatego też zanim kupimy jakiś instrument finansowy należy ustalić poziom, po którym po prostu zamkniemy swoją pozycję.

Horyzont inwestycyjny

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję odnośnie bezpieczeństwa inwestycji jest jej horyzont czasowy. Ogólnie przyjętą zasadą jest to, że im dłużej zamierzamy oszczędzać, tym do tego celu możemy wykorzystać bardziej ryzykowne instrumenty. W długim terminie to one z reguły zapewniają większą stopę zwrotu.

Jeśli natomiast nasza inwestycja ma charakter krótko lub średnioterminowy, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bezpieczniejszych rozwiązań, które zapewniają stabilne zyski.

Każdy inwestor chciałby osiągać jak najwyższe stopy zwrotu ze swoich inwestycji, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa posiadanego kapitału. Niestety, w realnym świecie jest to trudne do osiągnięcia, gdyż rynki finansowe są nieprzewidywalne. Niemniej jednak stosowanie się do powyższych zaleceń na pewno w pewnym stopniu ułatwi cały proces inwestycyjny, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie kosztownych niespodzianek.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam