04.04.2013, 11:13

Bezpieczna alternatywa dla lokat bankowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 4 głosów)

Gromadzenie nadwyżek finansowych to trudne i wymagające zadanie. Oszczędzający nie tylko musi wykazać się systematycznością odkładania pieniędzy, ale także umiejętnością znalezienia odpowiednich instrumentów służących do tego celu. Sytuację dodatkowo skomplikował fakt ostatnich obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, przez którą spadło oprocentowanie tradycyjnych lokat bankowych. Gdzie zatem osoba dysponująca pewną kwotą pieniędzy może je bezpiecznie pomnożyć. Jaka jest alternatywa dla zwykłych depozytów?

Znalezienie bezpiecznych instrumentów służących do pomnażania oszczędności nie jest rzeczą łatwą. Na rynku występuje wiele rozwiązań przeznaczonych do lokowania pieniędzy, które jednak niosą za sobą ryzyko poniesienia straty (akcje, surowce, waluty, a nawet nieruchomości). Na szczęście można znaleźć i takie, których bezpieczeństwo jest porównywalne ze zwykłymi lokatami bankowymi. Oto kilka najważniejszych.

Konto oszczędnościowe

Najprostszą i najbardziej dostępną alternatywą lokat bankowych służącą do pomnażania pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Zasada działania takiego rachunku przypomina zwykłe konto, natomiast jest ono znacznie lepiej oprocentowane. Nie powinno się z niego wykonywać tradycyjnych operacji (przelew, zlecenia stałe itp.), wiąże się to bowiem ze sporymi opłatami obciążającymi klienta. Ponadto warto wiedzieć, że środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym pozostają zawsze do dyspozycji klienta, czyli że można je wypłacić bez utraty naliczonych odsetek. Ale uwaga, banki stosują zasadę, że taką operacją za darmo można wykonać zwykle tylko raz w miesiącu. Kolejne takie operacje wiążą się z pobraniem prowizji przez bank.

Obligacja skarbowa

Kolejnym rozwiązaniem, dzięki któremu można bezpiecznie pomnażać oszczędności, są obligacje skarbowe. Ich emitentem jest państwo i to ono gwarantuje bezpieczeństwo takiej inwestycji. Na rynku występuje kilka rodzajów obligacji skarbowych. Różnią się one między sobą nie tylko metodą naliczania odsetek, ale także terminami ich wykupu. Dzięki takiemu zróżnicowaniu osoba zainteresowana takimi papierami na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Na koniec warto wspomnieć, że obligacje skarbowe można nabyć zarówno na rynku pierwotnym (comiesięczna oferta Ministerstwa Finansów), jak i wtórnym (na Giełdzie Papierów Wartościowych).

Fundusze pieniężne, fundusze obligacji

Następna metoda bezpiecznego gromadzenia oszczędności jest skierowana do osób, które nie są zainteresowane samodzielnym poszukiwaniem rozwiązań finansowych, a chcą taką operację zlecić specjalistom. Mowa tu oczywiście o zakupie jednostek uczestnictwa w wybranych funduszach inwestycyjnych, które inwestują zgromadzone środki w bezpieczne instrumenty. Dobrymi przykładami takich rozwiązań są fundusze pieniężne i fundusze obligacji. Pierwszy z nich lokuje pieniądze w krótkoterminowe aktywa (do 1 roku) dostępne na rynku pieniężnym np. bony skarbowe, bony komercyjne, czy też depozyty bankowe. Drugi, jak sama nazwa wskazuje, inwestuje w obligacje. Z punktu widzenia klienta trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj nabywanych przez fundusz obligacji. Od tego bowiem zależy całkowite ryzyko poczynionej inwestycji (obligacje korporacyjne są dużo bardziej ryzykowne niż obligacje skarbowe).

Osoba dysponująca pewną kwotą oszczędności posiada kilka możliwości, dzięki którym może bezpiecznie pomnażać swoje pieniądze. Musi ona jedynie pamiętać, że zanim powierzy swoje środki danej instytucji, powinna dokładnie zapoznać się z zasadami działania kupowanego instrumentu. Tylko w ten sposób uda jej się uniknąć niepotrzebnego rozczarowania.

Jacek Kasperczyk

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.04.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe