10.02.2009

Bankowość elektroniczna-jakie możliwości daje dzisiaj Internet

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Wystarczy dostęp do Internetu - bankowość elektroniczna to nic innego jak dostęp do rachunku i innych usług bankowych 24 godziny na dobę za pomocą domowego komputera. Bez wychodzenia z domu można dzisiaj sprawdzić stan konta, zrobić przelew, założyć lokatę czy kupić jednostki funduszy inwestycyjnych. Wszystko to jest możliwe, jeżeli posiadamy konto w danym banku. Pojawiły się jednak pierwsze jaskółki - w Meritum Banku i Banku Pocztowym można założyć lokatę bez posiadania konta osobistego.

Żeby mieć dostęp do bankowości elektronicznej, należy złożyć w banku odpowiednią dyspozycję. Otrzymujemy wówczas zestaw narzędzi niezbędnych do logowania się na stronę banku i autoryzacji operacji. W większości banków system funkcjonuje podobnie. Żeby wejść na swoje konto potrzebny jest z reguły numer klienta, hasło, a do przeprowadzania niektórych operacji kod z listy haseł jednorazowych czy kod wysłany przez bank SMS-em w momencie realizowania transakcji.

Operacje na jedno kliknięcie
Mając dostęp do Internetu, w każdej chwili można połączyć się z własnym kontem. Nie trzeba więc tracić czasu na wyczekiwanie w bankowych kolejkach. Funkcjonalność internetowego konta nie jest taka sama w każdym banku - systemy niektórych banków posiadają szerszą funkcjonalność. Za pośrednictwem internetowego konta można dzisiaj sprawdzić stan rachunku, historię transakcji, zlecić przelew czy ustanowić zlecenie stałe. Na podobnych zasadach można kontrolować stan zadłużenia karty kredytowej. Internetowe rachunki pozwalają założyć lokatę terminową czy konto oszczędnościowe. Coraz częściej banki oferują też dostęp do funduszy inwestycyjnych, a za pośrednictwem niektórych witryn można też zlecić zakup akcji na giełdzie. Klient może też łatwo i szybko złożyć wniosek o pożyczkę, kredyt czy wydanie karty kredytowej. Złożenie takiego wirtualnego wniosku jest ogromną oszczędnością czasu. Nie musimy składać wizyt w oddziale, wnioski trafiają od razu do banku i czekają na rozpatrzenie. O każdej decyzji zostaniemy poinformowani drogą elektroniczną, listowną bądź telefoniczną. Później wystarczy już tylko jedna wizyta w oddziale i złożenie podpisu.

Niższe koszty, wyższe oprocentowanie
Największą zaletą korzystania z internetowego konta są niższe koszty usług. W ramach tego samego banku przelewy elektroniczne mogą być nawet kilkukrotnie tańsze od tradycyjnych papierowych, zlecanych w okienku. Coraz więcej banków całkowicie zrezygnowało z opłat za przelewy dokonywane drogą internetową. Dla klientów dokonujących regularnych transakcji w oddziałach może być to ogromna oszczędność.

Koszt wykonania przelewu w wybranych bankach

Bank

Przelew online

Przelew w placówce banku

Polbank EFG

0 zł

2 zł**

Pekao SA

0 zł

2 zł

Bank Pocztowy

0 – 50 gr*

0 – 2,5 zł*

Citi Handlowy

0 zł

2,99 zł

Kredyt Bank

0 – 99 gr*

5,95 zł

*koszt w zależności od rodzaju posiadanego rachunku
**dotyczy jedynie przelewów zewnętrznych, wewnętrze bezpłatne również w oddziale

Zakładając lokatę przez Internet często można uzyskać nieco wyższe oprocentowanie niż standardowo. Na przykład 3-miesięczna Lokata Promocyjna w DnB Nord oprocentowana jest na poziomie 6,1 proc. w skali roku, jeżeli założymy ją tradycyjnie, w oddziale. Ta sama lokata założona za pośrednictwem systemu bankowości internetowej iNORD będzie oprocentowana już na poziomie 7,1 proc. w skali roku. Różne są też warunki. Minimalna wpłata dla korzystającego z tradycyjnej bankowości wynosi 2 tys. zł, podczas gdy próg dla Internauty jest o połowę mniejszy.

Sklep z lokatami
Nowością w bankowości elektronicznej jest możliwość zakładania lokat w bankach, w których nie posiadamy rachunku osobistego. Prekursorami są Bank Pocztowy i Meritum Bank. Meritum oferuje aktualnie jedną z wyżej oprocentowanych lokat - Meritum Zysku. Produkt ten zakładany na 3 miesiące da 7,5 proc. zysku w skali roku. Posiadacz tej lokaty nie musi być jednak związany z bankiem. Wystarczy wypełnić wniosek umieszczony na witrynie produktu i przelać na specjalny rachunek określoną kwotę (minimum 10 tys. zł). Do założenia rachunku wystarczy dostęp do internetu i osobista skrzynka mailowa.

Pierwszym bankiem oferującym tego typu produkty był jednak Bank Pocztowy. Witryna internetowego sklepu z lokatami Banku Pocztowego przypomina swoim wyglądem znane już internautom „sieciowe sklepy”, jednak produkty w nim oferowane są pewnego rodzaju rewolucją wśród usług bankowych. Do wyboru mamy depozyty na różne okresy, w tym popularną 10-dniową Lokatę Killer. Wystarczy wybrać lokatę, którą jesteśmy zainteresowani, wypełnić formularz i przelać pieniądze na wskazany rachunek. W tym samym momencie klient otrzymuje dostęp do konta zarządzania swoimi oszczędnościami. Tzw. Konto Klienta otrzymamy jedynie zakładając depozyt. Poprzez system zarządzania produktami dowolnie kontrolujemy odnawianie, zrywanie oraz zakładanie nowych depozytów.

Bezpieczeństwo 
Wiele osób może nie ufać internetowemu bankowi. Banki zapewniają jednak, że bankowość elektroniczna jest bezpieczna, ale pod warunkiem, że klienci przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kluczem do konta internetowego są hasła i kody dostępu, dlatego należy je chronić i pod żadnym pozorem nie udostępniać osobom trzecim. Można to porównać do PIN-u na karcie płatniczej, który również powinien pozostać jedynie do naszej wiadomości. Warto unikać komputerów, do których dostęp ma wiele osób, np. w kawiarenkach internetowych. Trzeba się upewnić czy nikt nie podgląda klawiatury w momencie logowania. Pod tym względem najbezpieczniejsze jest korzystanie z domowego komputera. Warto dbać też o bezpieczeństwo komputera, a więc stale aktualizować system operacyjny oraz bazy wirusów, a także okresowo skanować system za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Tomasz Jaroszek
Maciej Bednarek
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.02.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Idea Cloud Bankowość internetowa 25.3.2015 11:30 przez:
JanK

forum finansowe dla firm