Bankowość dla najmłodszych - czym jest SKO?

2013-05-27 10:10:02

Do efektywnego zarządzania codziennymi finansami niezbędna jest choćby podstawowa wiedza o bankowości. Im wcześniej rozpoczniemy tę naukę, tym lepiej. Zadanie to pomagają realizować Szkolne Kasy Oszczędności oferowane przez PKO Bank Polski. Czym są i na jakiej zasadzie? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Edukacja finansowa Polaków pozostawia wiele do życzenia. Większość z nas korzysta tylko z podstawowych produktów bankowych i nie ma zamiaru pogłębiać tej wiedzy. Dlatego też bank PKO BP wyszedł z inicjatywą nauczania finansów już najmłodszych. Uruchomił, a raczej reaktywował, Szkolne Kasy Oszczędności, których głównym zadaniem jest propagowanie finansów zarówno wśród szkół, rodziców, jak i uczniów.

Bank oferuje kilka rodzajów Szkolnych Kas Oszczędności - SKO Konto dla Szkoły, SKO Konto dla Rady Rodziców, SKO Konto Plan Szkoły, SKO Konto Plan Rady Rodziców, SKO Konto dla Ucznia.

Z punktu widzenia nauki finansów już od najmłodszych lat, szczególnie warte uwagi jest SKO skierowane dla ucznia. Dzięki niemu możliwe jest gromadzenie i przechowywanie środków pieniężnych przez dzieci w wieku 6 - 13 lat oraz korzystanie z innych usług bankowych oferowanych przez PKO BP. SKO Konto dla ucznia otwierane jest na podstawie oświadczenia przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego o przystąpieniu dziecka do SKO.

Dziecko będące członkiem SKO po otwarciu rachunku otrzymuje legitymację SKO, książeczkę SKO oraz pakiet instrumentów uwierzytelniających, czyli login i hasło do rachunku. W ten sposób będzie ono mogło na bieżąco monitorować swoje oszczędności oraz wykonywać podstawowe operacje bankowe.

Gromadzenie pieniędzy w SKO dla ucznia umożliwia nie tylko zdobywanie i utrwalanie wiedzy na temat finansów, ale także pomnażanie zgromadzonych na tym koncie pieniędzy. Rachunek ten jest bowiem oprocentowany 4,5 proc. w skali roku do kwoty 2,5 tys. złotych i 2 proc. w przypadku przekroczenia tej sumy (stawka ta będzie obowiązywała od 3 czerwca 2013 roku).

Inicjatywa uruchomienia Szkolnych Kas Oszczędności nie ogranicza się tylko do otwierania i prowadzenia rachunków. Bank PKO BP przygotował jeszcze szereg materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Przykładowo, w skład materiałów dla nauczycieli wchodzą szczegółowe scenariusze lekcji poświęconych oszczędzaniu oraz roli pieniądza we współczesnym świecie. Dzięki takiemu połączeniu młodzi uczniowie otrzymują możliwość równoczesnego zdobywania wiedzy praktycznej (obsługa rachunku SKO) z merytoryczną (podstawowa wiedza na temat finansów).

Historia Szkolnych Kas Oszczędności sięga XIX wieku. Pierwsze z nich pojawiły się w krajach zachodniej Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. W okresie międzywojennym produkty tego typu trafiły także do Polski. Myślą przewodnią wszystkich otwieranych SKO jest nauka poprzez zabawę. Dzięki takiemu podejściu młodzi ludzie o wiele sprawniej zdobywają swoją wiedzę i nie tracą zapału do jej ciągłego poszerzania - a w finansach takie podejście jest nieocenione.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam