16.06.2014, 14:44

Bankomat - urządzenie do wszystkiego

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Bankomat - urządzenie do wszystkiego
Rynek finansowy nieustannie się rozwija. Klienci otrzymują dostęp do coraz to nowych urządzeń oraz technologii ułatwiających im sprawne poruszanie się po świecie finansów. Postęp technologiczny dotyka także maszyn, które do tej pory były tylko uzupełnieniem tradycyjnej bankowości. Mowa tutaj o bankomatach, które pomału stają się urządzeniami o coraz większych możliwościach.

Pierwszy bankomat na świecie został zbudowany w latach 60-tych XX wieku. W Polsce takie urządzenie pojawiło się dopiero w 1991 roku w Warszawie, a jego „administratorem” był Bank Polska Kasa Opieki S.A. (dziś Bank Pekao SA). Początkowo bankomaty wykonywały tylko podstawowe operacje finansowe, jednak wraz z upływem lat funkcjonalności tych urządzeń uległy znacznej poprawie. Jakie operacje już dziś można wykonać przy użyciu bankomatów?

Wypłata gotówki
Wypłata gotówki należy do grupy podstawowych funkcjonalności, jakie można wykonać przy użyciu bankomatu. Co więcej, cała operacja nie wymaga specjalnych umiejętności i na ogół można ją wykonać naprawdę sprawnie. Wystarczy, że osoba zainteresowana taką operacją wsunie do urządzenia swoją kartę płatniczą, zatwierdzi operację odpowiednim numerem PIN, wybierze kwotę do wypłaty i już może się cieszyć plikiem banknotów w swojej dłoni.

Sprawdzenie salda
Kolejnym udogodnieniem dostępnym w bankomatach jest możliwość sprawdzenia przez klienta salda jego rachunku bankowego. Postępując w analogiczny sposób, jak opisany powyżej (wsunięcie karty, zatwierdzenie PIN) może on bez większych przeszkód dowiedzieć się, jaka kwota pozostała jeszcze do jego dyspozycji.

Kupno waluty
Ciekawą alternatywą dla wypłaty „złotówek” z bankomatu jest wypłata euro. Taka możliwość jest dostępna chociażby w sieci bankomatów Euronet. Cała procedura polega na tym, że klient po prostu kupuje wspólną walutę za pieniądze zgromadzone na swoim koncie osobistym lub ze środków będących na jego karcie kredytowej. Jedyną czynnością dodatkową, którą jest zmuszony wykonać, to akceptacja kursu po jakim ma odbyć się wymiana.

Zaciągnięcie pożyczki
Ostatnią nowością oferowaną przez bankomaty jest zaciągnięcie przy wykorzystaniu tych urządzeń pożyczki gotówkowej. Takie udogodnienie wdrożył niedawno dla swoich stałych klientów Bank Millennium. Maksymalna kwota takiego kredytu wynosi 2 tys. złotych, a okres na jaki można ją zaciągnąć wynosi 24 miesiące. Warto nadmienić, że wszystkie formalności załatwia się tylko i wyłącznie w bankomacie, a sama kwota pożyczki jest wypłacana w ciągu kilku minut na rachunek powiązany z kartą, której aktualnie używa klient.

Gotówka bez gotówki
„Gotówka bez gotówki” to operacja swoją konstrukcją bardzo przypominająca tradycyjna wypłatę z bankomatu. Z tą jednak różnicą, że w tym przypadku klient nie otrzymuje banknotów, a specjalny voucher z kodem kreskowym lub kodem QR. Jest to kupon o równowartości sumy, jaką klient zamierzał pobrać z danej maszyny. Niestety, wydrukowany kupon można wykorzystać tylko w wybranych punktach handlowo-usługowych, które akceptują tą formę płatności. Ponadto na chwilę obecną rozwiązanie to nie jest dostępne na polskim rynku.

Rozwój bankomatów, jako urządzeń wspomagających tradycyjną bankowość, postępuje w bardzo szybkim tempie. Opisane powyżej funkcjonalności już działają, a tylko patrzeć kiedy pojawią się nowe rozwiązania. Ponadto warto wspomnieć, że w Polsce można już znaleźć urządzenia, w których podczas wypłacania gotówki, zamiast wpisywać PIN - wystarczy przyłożyć palec. Czym jeszcze zaskoczy nas rynek? Poczekamy, zobaczymy.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Co zrobić, gdy bankomat nie wypłaci pieniedzy? 24.4.2015 10:08 przez:
hubertus
Bankomat nie oddał karty, co robic? 15.12.2014 14:37 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl
Bankomat Euronet 25.8.2014 10:26 przez:
askomola
bankomat do wsyztskiego 25.6.2014 13:48 przez:
jagoda

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Money Collection 19.9.2014 12:29 przez:
press

forum finansowe dla firm