12.02.2014, 09:33

Banki stawiają na waluty

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 5 głosów)

Banki stawiają na waluty
Kupno walut obcych staje się coraz łatwiejsze. Osoba poszukująca euro, dolarów, czy franków szwajcarskich może je nabyć w kantorze stacjonarnym, na platformie internetowej, czy też w banku. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza te ostatnie instytucje, które postanowiły aktywnie powalczyć o ten segment rynku.

Sposobem, w jaki banki chcą „walczyć” na rynku walutowym, jest zaoferowanie klientom zdalnego dostępu do wymiany walut. Od dawna wiadomo, że tradycyjne kantory internetowe cieszą się dużym zainteresowaniem klientów i generują coraz większe obroty.

Dzięki zleceniom składanym online klienci oszczędzają zarówno swój czas, jak i pieniądze. Czas - ponieważ realizacja transakcji jest nieporównywalnie szybsza aniżeli wizyta w placówce danego podmiotu. Pieniądze – gdyż kursy obowiązujące w kantorach internetowych są dużo atrakcyjniejsze niż w ich stacjonarnych odpowiednikach, a o tych obowiązujących w bankach nawet nie wspominając.

Rynek jednak nie zna pustki, a co za tym idzie - teraz i same banki zauważyły, że zaoferowanie klientom wymiany walut online może być doskonałym uzupełnieniem „zwykłej” oferty produktowej. Aktualnie usługę wymiany walut online można znaleźć chociażby w Alior Banku (Kantor walutowy), w Raiffeisen Polbank (platforma R-Dealer), czy też w Meritum Banku (e-Kantor).

Popyt na tego typu rozwiązania wydaje się być niczym niezagrożony. Wskutek obowiązywania tzw. ustawy antyspreadowej, osoby zadłużone w walutach obcych otrzymały bowiem możliwość samodzielnego spłacania posiadanych kredytów bezpośrednio w walucie w jakiej zostały one zaciągnięte. Oznacza to nic innego, jak to, że coraz większa część kredytobiorców zacznie samodzielnie wymieniać walutę. A wymieniać naprawdę warto!

Przy założeniu, że w kantorze internetowym kurs wymiany waluty jest około 10 groszy niższy niż tradycyjny kurs bankowy, to dla raty wynoszącej przykładowo 400 - 500 CHF, pozwala to zaoszczędzić 40 - 50 złotych miesięcznie. W skali roku jest to już około 480 - 600 złotych. Widać zatem, że gra jest naprawdę warta świeczki.

Kantory internetowe działające w ramach banku mają jeszcze jedną wielką zaletę. Jest nią bezpieczeństwo. Po pierwsze, banki należą do instytucji będących pod ciągłym nadzorem - nad ich działalnością czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. Po drugie, środki w nich ulokowane podlegają gwarancji BFG (do równowartości kwoty 100 tys. euro). Z punktu widzenia klienta jest to więc bardzo istotna informacja.

Rynek finansowy dynamicznie się rozwija. Dzięki temu klienci mogą korzystać z coraz to nowszych rozwiązań wspomagających ich w codziennym zarządzaniu finansami. Nie tak dawno nowością był tylko internetowy dostęp do konta osobistego, podczas gdy teraz normą są płatności zbliżeniowe, zdalna wymiana walut, czy przelewy dokonywane przez sms-y.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (12.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy polacy mają małą zdolność kredytową? 3.11.2014 16:52 przez:
Fiodor

forum o kredytach