Bank Polskiej Spółdzielczości i Bank Millennium już w MdM. BOŚ wkrótce.

2014-04-18 11:23:00

Od 7 kwietnia Bank Polskiej Spółdzielczości przyjmuje wnioski o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. 14 kwietnia w jego ślady poszedł Bank Millennium, a 24 kwietnia MdM ma zawitać w Banku Ochrony Środowiska. Tym samym liczba banków oferujących kredyty z rządowym dofinansowaniem wzrośnie do dziewięciu.

Od 7 kwietnia podwoje Banku Polskiej Spółdzielczości otworzyły się dla osób pragnących zaciągnąć kredyt hipoteczny z rządowym dofinansowaniem wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Zobowiązanie można zaciągnąć na okres od 15 do 30 lat. Co ważne, kredytobiorca, pomimo wsparcia finansowego ze Skarbu Państwa, będzie musiał zaangażować także osobiste oszczędności. Bank BPS wymaga bowiem przynajmniej 20-procentowego wkładu własnego, tymczasem dofinansowanie z MdM wyniesie „jedynie” 10-15 proc. wartości nieruchomości. Resztę kredytobiorca będzie zmuszony wyłożyć z własnej kieszeni.

Warto zwrócić uwagę, że umowa pomiędzy Bankiem BPS a Bankiem Gospodarstwa Krajowego została zawarta także w imieniu banków spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS. To, czy dany bank spółdzielczy będzie udzielał kredytów z dofinansowaniem wkładu własnego z MdM, zależy od jego indywidualnej decyzji.

14 kwietnia grono banków przyjmujących wnioski o dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych poszerzyło się jeszcze o Bank Millennium. Warunki cenowe są identyczne jak dla „standardowego” kredytu hipotecznego, bez rządowego wsparcia finansowego. Kredyt można zaciągnąć na okres od 15 do 35 lat. Bank Millennium pożyczy do 95 proc. wartości nieruchomości. Biorąc pod uwagę, iż brakujący wkład własny zostanie pokryty przez dofinansowanie, kredytobiorca może nabyć mieszkanie nawet nie dysponując własnymi oszczędnościami.

24 kwietnia wnioski o rządowe wsparcie ma zacząć przyjmować także Bank Ochrony Środowiska. Będzie to dziewiąty bank w MdM - oprócz Bank Polskiej Spółdzielczości i Banku Millennium to także: PKO Bank Polski, bank Pekao, Getin Noble Bank, Alior Bank, Bank BGŻ oraz SGB-Bank. Dotychczas tylko te wspomniane banki podpisały stosowne umowy z BGK dotyczące współpracy przy programie Mieszkanie dla Młodych. Niemniej, jak dowiedziała się Comperia.pl, niemal wszystkie banki w Polsce mają w swoich planach wzbogacenie oferty kredytowej o kredyty ze wsparciem rządowym.

Aby zdobyć dofinansowanie wkładu własnego, należy znaleźć nieruchomość z rynku pierwotnego, spełniającą wymogi powierzchniowe oraz cenowe programu MdM. O finansowe wsparcie można wnioskować najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy się 35 lat. Dofinansowania nie otrzymają osoby, które posiadają lub kiedykolwiek wcześniej posiadały na własność lokal mieszkalny. Wniosek o finansowe wsparcie składa się wraz z wnioskiem kredytowym. Bank kredytujący ma 60 dni na zweryfikowanie danych i przekazanie wniosku do BGK, które jest odpowiedzialne za wypłatę środków.

W I kwartale 2014 r. w programie MdM zaakceptowano 4 395 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 98,5 mln zł. Podpisano już 2 082 umowy kredytowe.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam