Automatyka w finansach

2014-03-10 10:55:00

Rozwój nowych technologii i rosnące wymagania klientów powodują, że instytucje finansowe musza wykazać się nie lada pomysłowością, aby pozyskać nowych odbiorców. Na szczęście na rynku funkcjonuje wiele metod na sprawne wykonanie tego zadania. Jedną z nich jest wykorzystanie automatów w podstawowych procesach finansowych. Czym są takie rozwiązania i gdzie można je spotkać? Sprawdźmy.

Pojawienie się robotów w życiu człowieka spowodowało, że efektywność jego pracy znacząco wzrosła. Co więcej można pokusić się o stwierdzenie, że dzięki „maszynom” człowiek nie musi już tak ciężko pracować, gdyż części jego obowiązków wykonuje maszyna. Podobne rozwiązania występują już także w sferze szeroko rozumianych finansów. Na jakie udogodnienia może liczyć zatem klient instytucji finansowej.

Zapomniane rachunki

Pierwszym automatem, który można spotkać w świecie finansów jest usługa bankowa o nazwie polecenie zapłaty. Działa ona w ten sposób, że klient wyraża zgodę na obciążanie jego konta osobistego przez instytucję, która świadczy dla niego pewne usługi (może to być operator komórkowy, czy dostawca energii elektrycznej). Całe rozliczenie odbywa się pomiędzy bankami i nie wymaga żadnego zaangażowania ze strony klienta. Mówiąc kolokwialnie jego rachunki spłacają się same.

Innym rodzajem „robota” dotyczącego dokonywania płatności jest usługa pod tytułem zlecenie stałe. W tym jednak względzie to klient sam ustawia kwotę i datę przeprowadzania operacji. Ważne jest, że suma na jaką opiewa zlecenie musi być stała w całym okresie działania tego udogodnienia.

Oszczędzanie podczas wydawania

Ciekawą opcją, która odbywa się automatycznie jest gromadzenie oszczędności podczas dokonywania płatności w sklepach, restauracjach, czy punktach usługowych. Od pewnego czasu banki oferują usługę, dzięki której podczas przeprowadzania transakcji kartą płatniczą, pewna suma (ustalona kwotowo lub procentowo) jest przekazywana na konto oszczędnościowe klienta. Cała operacja odbywa się automatycznie i nie wymaga od klienta czynienia żadnych kroków. Oczywiście poza tym dotyczącym aktywacji tej usługi w swoim banku. Rozwiązania tego typu można znaleźć chociażby w mBanku (mSaver), czy ING Banku Śląskim (Smart Saver).

Kup i sprzedaj, gdy nadejdzie okazja

Jeszcze bardziej skomplikowane „automaty” mogą wykorzystać osoby aktywnie inwestujące pieniądze na giełdzie papierów wartościowych. Aplikacje do składania zleceń giełdowych, które można spotkać w biurach maklerskich pozwalają budować nawet najbardziej skomplikowane strategie inwestycyjne. Zlecenia z limitem ceny, zlecenia Take Profit, czy chociażby te z kroczącym stopem, to tylko niewielki wycinek możliwości z jakich może skorzystać klient. Dzięki odpowiednim ustawieniom nie musi on na bieżąco śledzić notowań giełdowych, ponieważ zrobi to za niego „robot”.

Automatyzacja w procesach finansowych postępuje. Klienci coraz to otrzymują rozwiązania pozwalające im na jeszcze efektywniejsze zarządzanie swoimi pieniędzmi. Co więcej wszystkie te rozwiązania nie wymagają posiadania jakiejś specjalistycznej wiedzy ekonomicznej. Wystarczy tylko odrobina chęci i aktywacja danej usługi w swoim banku.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam