29.10.2019, 16:49

Jak sprawdzić, czy samochód ma ubezpieczenie OC?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak sprawdzić, czy samochód ma ubezpieczenie OC?

Zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej? Upewnij się, że sprawca zdarzenia ma ważną polisę OC. Zrobisz to za darmo w kilka chwil – na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wszyscy ubezpieczyciele, oferujący polisy komunikacyjne, mają obowiązek przekazywania danych o zawartych ubezpieczeniach OC i AC do bazy danych Ośrodka Informacji UFG (OI UFG).

Dzięki istnieniu bazy każdy, kto jest w zasięgu sieci, może sprawdzić, czy właściciel danego pojazdu wykupił ubezpieczenie OC dla swojego samochodu. Prawo do pozyskania tej informacji online zapewnia art. 104 ust. 9 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w którym uregulowane są zasady funkcjonowania Ośrodka Informacji.

W bazie danych OI UFG od 2004 roku gromadzone są dane dotyczące ubezpieczeń OC, a  2006 roku zakres przechowywanych informacji poszerzono również o ubezpieczenia AC. Rejestr aktualizowany jest każdego dnia, odnotowując rocznie ok. 26 milionów odnowionych i nowo zawartych polis oraz przeszło 1,5 miliona zdarzeń drogowych. Na koniec 2018 roku w bazie OI występowały wzmianki dotyczące niemal 402 milionów ubezpieczeń komunikacyjnych (dane UFG).

Ważność OC sprawdzisz online od ręki

Aby sprawdzić, czy dany samochód jest ubezpieczony w zakresie OC, wystarczy wejść na stronę UFG i wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, datę oraz kraj zdarzenia. W odpowiedzi na zapytanie zainteresowany otrzyma informacje o:

  • numerze ubezpieczenia OC,
  • marce pojazdu,
  • nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę,
  • adresie firmy ubezpieczeniowej właściciela pojazdu.

Z UFG zainteresowany nie pozyska danych osobowych właściciela sprawdzanego pojazdu.

Szczegółowy przebieg ubezpieczenia - tylko dla oczu właściciela pojazdu

Centrum informacji elektronicznej UFG może być pomocne nie tylko dla poszkodowanego w kolizji drogowej, ale i dla każdego innego kierowcy, który zechce sprawdzić historię swoich polis komunikacyjnych OC lub AC albo potrzebuje uzyskać zaświadczenie dla potwierdzenia zniżek za bezszkodową jazdę. Co prawda w dokumencie nie będzie wymienionej wysokości zniżek przysługujących kierowcy, ale będą wypisane ewentualne szkody oraz wypłacone odszkodowania. Dokument wydawany jest za okres ostatnich 5 lat lub od początku istnienia zapisów elektronicznych w bazie (OC: 2004 r., AC: 2006 r.).

By otrzymać drogą elektroniczną informację o przebiegu ubezpieczenia, niezbędne jest zarejestrowanie się na portalu UFG. Istnieje również możliwość pobrana formularza wniosku o wydanie zaświadczenia w wersji papierowej, która zostanie przesłana pocztą lub odebrana osobiście (albo przez pełnomocnika). Dokument papierowy zostanie wydany w czasie 15 dni od złożenia wniosku.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.10.2019).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
900 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Zlikwidowanie konta. 19.5.2016 21:03 przez:
gerard

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona? 18.6.2015 8:46 przez:
Wionella

forum finansowe dla firm