23.09.2016, 12:14

Jakie ubezpieczenie przy wynajmie mieszkania?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Jakie ubezpieczenie przy wynajmie mieszkania?

Wynajem nieruchomości wiąże się z ryzykiem. Nigdy nie możemy mieć pewności, że lokator będzie we właściwy sposób dbał o lokal, zwracając uwagę na pojawiające się sygnały potencjalnych awarii (np. wyciekająca spod brodzika woda, która może zalać sąsiada). By uniknąć problemów, warto wykupić ubezpieczenie - tylko jakie będzie najlepsze przy wynajmie mieszkania?

Pożar, zalanie mieszkania czy włamanie wiążą się dużymi stratami. Gdy jednak doszło to jednej z opisanym sytuacji w mieszkaniu wynajmowanym powstaje dodatkowy problem - kto powinien ponieść koszty naprawy szkody. By uniknąć tego typu problemów, które nierzadko kończą się przewodem sądowym, warto ubezpieczyć mieszkanie. Kwestia kosztów nadal pozostaje jednak nierozwiązana - no bo kto powinien wykupić polisę: wynajmujący czy najemca?

Mury + OC

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania (murów i elementów stałych) powinien wykupić właściciel mieszkania. Podobnie z OC, choć tego typu polisa jest już wykupywana dużo rzadziej. Pamiętajmy jednak, że OC warto rozszerzyć o dodatkową opcję - pokrycia kosztów strat poniesionych przez osoby trzecie bez ustalania winy. Dzięki temu nawet jeśli w naszym mieszkaniu dojdzie do awarii, do powstania której się nie przyczyniliśmy, sąsiad, którego mieszkanie zostało wskutek tego zalane, otrzyma rekompensatę z naszego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mienia

Lokatorzy powinni z kolei zainteresować się ubezpieczeniem mienia, dzięki któremu ochronią swój portfel na wypadek uszkodzenia lub kradzieży należących do nich sprzętów, np. elektronicznych, które przechowują w najmowanym mieszkaniu. O takim zabezpieczeniu warto pomyśleć zwłaszcza w przypadku wynajmowania mieszkań w starych blokach i kamienicach, w których ryzyko awarii skutkujących zalaniem czy pożarem (wskutek wadliwych instalacji) jest większe niż w nowych blokach. Gdy to wynajmujący chce przejąć na siebie odpowiedzialność za wykupienie ubezpieczenia nieruchomości, może wybrać opcję all risk, dzięki czemu w ramach jednej polisy zyska najszerszą ochronę - w tym wyposażenia mieszkania uszkodzonego wskutek nieuwagi lokatora (np. nieumyślnego zepsucia lodówki czy telewizora). To jednak wiąże się z wyższą ceną ubezpieczenia.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (23.09.2016).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
900 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Groźne psy- jakie ubezpieczenie? 8.4.2016 21:52 przez:
nowak-marian
Jazda na rolkach - jakie ubezpieczenie? 4.4.2016 11:01 przez:
kazik
Jakie ubezpieczenie - wyjazd na Ukrainę? 3.2.2016 8:51 przez:
Dejer
Jakie ubezpieczenie zastąpi to zusowskie? 4.1.2016 7:58 przez:
magda25
Jakie ubezpieczenie domu? 30.12.2015 15:20 przez:
witold-dabr
Jakie ubezpieczenie na życie dla 40-latka? 18.11.2015 13:24 przez:
Wionella

forum o ubezpieczeniach