30.06.2015, 16:13

Urząd skarbowy pozna historię naszych chorób. Czy to legalne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Urząd skarbowy pozna historię naszych chorób. Czy to legalne?

Skarbówka może mieć wgląd do danych dotyczących stanu naszego zdrowia. Wszystko przez przepisy ustawy o kontroli skarbowej, która nie chroni w wystarczającym stopniu informacji objętych tajemnicą lekarską.

Rzecznik Praw Obywatelskich oraz GIODO wskazują niedociągnięcia w zapisach ustawy o kontroli skarbowej, które mogą naruszać konstytucję. Istnienie przyjętych rozwiązań sprawia, że na tę chwilę fiskus może mieć wgląd do informacji zawierających dane wrażliwe obywateli.

Winny zapis ustawy

W myśl jednego z zapisów ustawy wszczęcie kontroli skarbowej wobec lekarza dopuszcza możliwość pozyskania przez skarbówkę informacji dotyczących danych wrażliwych jego pacjentów. Wynika to z tego, że NFZ oraz Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny są zobligowane do przekazywania fiskusowi tego typu informacji.

Sprawa czeka na wyjaśnienie

O tym, że istniejące przepisy mogą być niezgodne z Ustawą zasadniczą sygnalizował już wcześniej Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. W czerwcu br. na jego wniosek RPO wystosował do Ministra Finansów pismo, w którym domaga się wyjaśnienia całej sytuacji. Rzecznik Praw Obywatelskich powołuje się przy tym na przepisy konstytucji gwarantujące ochronę prawną życia prywatnego obywateli.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.06.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
881 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy zeznanie PIT dotarło 15.4.2015 14:41 przez:
ann

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie biura rachunkowego 14.1.2016 16:49 przez:
ella

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Sprzedaż na Allegro- konieczna działalność? 11.4.2016 12:43 przez:
patkanka
Jak przenieść działalność gospodarczą za granicę? 28.3.2015 14:06 przez:
Basia

forum finansowe dla firm