14.01.2016, 11:36

Od czego chroni ubezpieczenie turystyczne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 2 głosów)

Od czego chroni ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazdy w celach turystycznych lub wypoczynkowych wiążą się nie tylko z przyjemnością, ale niosą ze sobą także ryzyko wielu zagrożeń i niespodziewanych wydarzeń. Niektóre nieprzyjemne wypadki można ograniczyć, zabezpieczając się odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym. Od czego powinna chronić polisa turystyczna?

Według badań aż 53% Polaków wypoczywało w 2014 roku poza miejscem zamieszkania. W roku 2015 wakacyjny wypoczynek planowało z kolei 58%. Polacy najchętniej wypoczywali w kraju – taki urlop satysfakcjonuje 46% badanych, natomiast za granicą wypoczywało tylko 18% naszych rodaków.

Warto być mądrym przed szkodą

Wyjazd w celach wypoczynkowych najczęściej wiąże się z planowaniem i przygotowaniem. Oczywiście wybieramy miejsce, ekwipunek, sprzęt i mnóstwo innych niezbędnych nam rzeczy. Niestety rzadko w takich przygotowaniach myślimy o nieprzyjemnych niespodziankach, jakie mogą nas spotkać na urlopie. Aby zabezpieczyć się od przykrych wydarzeń, takich jak złamana ręka czy skradziony bagaż, warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym.

Sprawdź też: Egzotyczne wakacje bez chorób tropikalnych: poradnik turysty

Najczęściej spotykane koszty, na jakie naraża się nieubezpieczony turysta, wiążą się z leczeniem w zagranicznych palcówkach medycznych, z transportem medycznym do kraju, z naprawą uszkodzonego sprzętu itp.

Pakiety ubezpieczeniowe

Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie ubezpieczenia turystyczne zróżnicowane pod względem zakresu ochrony, jak i przedmiotu ubezpieczenia czy wysokości składki. Polisy turystyczne najczęściej są powiązane w pakiety, które składają się z następujących ubezpieczeń:

  • NNW -następstwa nieszczęśliwych wypadków, zapewnia wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku; 
  • KLZ - koszty leczenia za granicą, gwarantuje pokrycie kosztów pomocy medycznej, wizyty u lekarza, leków i środków opatrunkowych;
  • assistance - gwarantujący pomoc poszkodowanemu i jego bliskim;
  • koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej;
  • OC - odpowiedzialności cywilnej, gwarantuje wypłatę świadczenia w sytuacji, gdy ktoś jest poszkodowany z naszej winy;
  • ubezpieczenia sprzętu, bagażu itp.;
  • koszty rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe i wcześniejszego powrotu.

Sprawdź też: Karta EKUZ lepsza niż ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd zorganizowany i na własną rękę

Wybór ubezpieczenia turystycznego powinien być uzależniony od charakteru wyjazdu i kraju, do którego się wybieramy. W przypadku, gdy wyjeżdżamy na zorganizowany przez biuro podróży zagraniczny wypoczynek, obowiązek w zakresie zawarcia umowy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia spoczywa na organizatorze wyjazdu. Organizując samodzielny wyjazd, ubezpieczenie turystyczne musimy wybrać i wykupić we własnym zakresie. Trochę bardziej musimy się przyłożyć do wyboru polisy turystycznej w sytuacji, gdy planujemy aktywny wypoczynek, ponieważ standardowe pakiety nie obejmują zdarzeń, które są wynikiem uprawiania sportów ekstremalnych. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.01.2016).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
881 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
bank BPS - NAJLEPSZY KREDYT HIPOTECZNY? 31.5.2016 9:01 przez:
wiktor

forum o kredytach

Forum o lokatach
Czy oprocentowanie lokat wreszcie urośnie 26.5.2015 8:37 przez:
Irek

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Od czego właściwie jestem ubezpieczona? 22.4.2016 20:25 przez:
Mela
Ubezpieczenie wychowawcy koloni. 23.3.2016 20:20 przez:
wazerka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Sklep internetowy - ciuchland - warto? 4.4.2016 9:38 przez:
bradley

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Od czego zależny jest zasięg? 1.10.2014 15:55 przez:
Hrabi

forum gsm