13.01.2015, 12:46

Czy warto opłacać ubezpieczenie chorobowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Czy warto opłacać ubezpieczenie chorobowe?

Nie wszystkie osoby pracujące mają zapewnione ubezpieczenie chorobowe, bowiem jest to ubezpieczenie dobrowolne. Czy warto opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe?

Osobom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony składki ubezpieczeniowe opłaca pracodawca po uprzednim potrąceniu z dochodów pracownika. Pracujący w ramach umowy-zlecenia, umowy o dzieło czy też prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe dobrowolnie. Ubezpieczenie chorobowe nie jest w takich sytuacjach obowiązkowe, ale każdy powinien mieć takie ubezpieczenie, bowiem leży to w jego interesie.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe warto mieć chociażby dlatego, że w razie choroby ubezpieczeni mają prawo do zasiłku chorobowego z ZUS-u. Mają też prawo do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego. Warto wiedzieć, że najniższa składka ubezpieczenia chorobowego oznacza najniższe świadczenie. Od ubezpieczonego zależy, jaką wersję wybierze. 

Miesięczna składka na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy przy tak zwanym „dużym ZUS-ie” wynosi 55 zł, co w perspektywie roku dla właściciela małej firmy może się okazać poważną kwotą. Może zatem nie warto opłacać ubezpieczenia chorobowego? Nie ulega wątpliwości, że jest to potrzebna polisa. Nie tylko przedsiębiorcy, ale i pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych powinni opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

Warto też wiedzieć, że osoby korzystające z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mogą raz na pół roku spóźnić się z opłatą składki. Dotyczy to jednak tylko solidnych płatników, którzy dotąd płacili swoje zobowiązania terminowo. Opóźnienie opłaty składki może wynosić nawet 15 dni. W tym czasie osoby te nadal mają zapewnioną ochronę.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (13.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
900 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Bank BPH czy warto wziąć kredyt z wracającymi odsetkami? 18.5.2016 10:38 przez:
Tomorek
Kredyt Duet WZWBK - czy warto? 4.5.2016 10:20 przez:
Leon

forum o kredytach

Forum o lokatach
Konto 360 Milleennium - czy warto założyć ? 31.3.2016 10:32 przez:
Sławoj

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czy warto wziąć przedłużoną gwarancję? 11.12.2015 8:10 przez:
ramzi

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy warto skorzystać z usług Open finance? 26.8.2015 16:01 przez:
Profesor

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Czy warto jest brać telefon w ofercie na abonament 9.4.2015 13:07 przez:
estimo

forum gsm