27.02.2014, 11:00

Czy można ubezpieczyć się na wypadek ciąży?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6     / 10 (oddano 3 głosów)

Czy można ubezpieczyć się na wypadek ciąży?

Ubezpieczenie na wypadek ciąży to dodatek do grupowego ubezpieczenia na życie, gwarantujący wypłatę świadczenia po urodzeniu dziecka.

Ubezpieczenie na wypadek ciąży jest dostępne wtedy, kiedy zakład pracy, w którym zatrudniona jest kobieta, oferuje możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia pracowniczego, w pakiecie którego byłaby zawarta również opcja wypłaty świadczenia należnego w przypadku zajścia przez nią w ciążę.

W tym miejscu warto również wyjaśnić jedno nieporozumienie semantyczne. „Ubezpieczenie na wypadek ciąży” to określenie niezbyt fortunne, używane w tej postaci potocznie. Zamiast niego lepiej używać wyrażenia „świadczenie z tytułu urodzenia dziecka”. Jest to określenie zakresu polisy znacznie precyzyjniejsze, bardziej odpowiadające jej charakterowi, i nie zawiera w sobie zwrotu „na wypadek”, który jest w wielu sytuacjach mylący - w końcu ciąży wypadkiem raczej uznać nie sposób.

Takie świadczenie, jak już wspomniano, jest dostępne jedynie w ramach grupowego ubezpieczenia pracowniczego. W Polsce oferuje je choćby PZU Życie. Jeśli pracownica przed zajściem w ciążę przystąpi podpisze umowę polisy, to może liczyć na to, że w chwili urodzenia się jej dziecka ubezpieczyciel wypłaci jej świadczenie. Jeśli zakład, w którym zatrudniona jest kobieta nie decyduje się na objęcie swoich pracowników tego rodzaju ubezpieczeniem, zawsze można skorzystać z możliwości ubezpieczenia się z tego tytułu w firmie męża.

Trzeba również pamiętać o tym, że ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka posiada specjalny okres karencji. Ubezpieczyciele stosują go po to, aby unikać nadużyć ze strony ubezpieczonych osób. Okres karencji trwa zwykle sześć miesięcy.

Jeśli chodzi o kwotę, na jaką można liczyć w przypadku takiego ubezpieczenia grupowego, to zazwyczaj wynosi ona 10 procent sumy całego ubezpieczenia.

Reasumując, technicznie ubezpieczyć się indywidualnie na wypadek ciąży nie można. Można jedynie wykupić polisę w ramach grupowego ubezpieczenia pracowniczego. Jest ono ubezpieczeniem na życie, które uwzględnia wypłatę świadczenia w przypadku urodzenia dziecka. Suma przewidziana do wypłaty zwykle przysługuje także wówczas, jeżeli dziecko urodzi się martwe.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
901 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Czy można ubezpieczyć nagrobek? 11.4.2016 11:24 przez:
ania-s
Czy można ubezpieczyć w pakiecie trzy mieszkania? 5.3.2016 13:31 przez:
klaudyyna

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy można coś wyłudzić na NIP firmy? 3.11.2015 15:03 przez:
AdamSyla

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Czy można zerwać umowę abonamentową 21.5.2015 13:49 przez:
pomaranek

forum gsm