30.06.2014, 10:15

Jak działa ubezpieczenie zdrowotne studenta?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak działa ubezpieczenie zdrowotne studenta?

Studenci stanowią grupę uprzywilejowaną w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Wystarczy legitymacja studencka, by móc być ubezpieczonym za grosze.

Dzisiejsi studenci to nierzadko osoby, które łączą pracę z nauką, żyjąc pod stałą presją czasu, spowodowaną wieloma obowiązkami. Właśnie z tych powodów żacy powinni pamiętać o tym, że podlegają ubezpieczeniu na życie z racji samego faktu studiowania. 

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta rozpoczyna się z dniem immatrykulacji i przedłożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia z innego źródła, a kończy się wraz z zakończeniem nauki na uczelni wyższej (kiedy uczeń złoży pracę dyplomową bądź zostanie wykreślony z listy studentów). Żeby móc korzystać z powszechnej opieki medycznej, należy wypełnić oświadczenie o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym przez NFZ. W przypadku, kiedy uczeń jest jednocześnie osobą pracującą na etat, formalnościami związanymi z ubezpieczeniem zajmuje się pracodawca.

Studenci, którzy są rezydentami naszego kraju korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny podlegającej ubezpieczeniu. Owo ubezpieczenie obowiązuje do 26 roku życia i wówczas obowiązek zgłoszenia do polisy ubezpieczeniowej należy do rodziców. Ubezpieczenie może być również bezterminowe pod warunkiem, że konsument ma stwierdzoną niepełnosprawność i w tym przypadku obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia również należy do rodziców lub opiekunów prawnych. Fundamentem do zgłoszenia osoby studiującej i jego rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego przez jednostkę dydaktyczną jest przedstawienie wniosku o objęcie polisą ubezpieczeniową z ramienia NFZ z zaświadczeniem, które potwierdza status studenta. Osoba, która została zgłoszona do ubezpieczenia przez uczelnię, musi poinformować o ewentualnej zmianie statusu studenta lub też zmianie danych zawartych we wniosku.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1004 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Finansowa emerytalna niezależność jak działa ? 26.5.2014 20:56 przez:
Agata7

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jak działa BLIK? 10.12.2015 15:03 przez:
Mona-L
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz

forum finansowe dla firm