24.06.2014, 12:16

Czy można ubezpieczyć quada bez rejestracji?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 2 głosów)

Czy można ubezpieczyć quada bez rejestracji?

Osoba poruszająca się quadem jest takim samym uczestnikiem ruchu drogowego jak kierowca samochodu. Dlatego należy posiadać wykupione ubezpieczenie OC quada. Gdzie można nabyć taką polisę najtaniej?

Posiadanie quada i poruszanie się nim po różnych leśnych ścieżkach nie oznacza, że jego właściciel nie ma obowiązku ubezpieczenia go. Każdy quad powinien być zarejestrowany i mieć polisę OC. Posiadanie tego środka mechanicznego wymusza na właścicielu przestrzeganie prawa drogowego. Poruszanie się qadem jest możliwe w momencie, kiedy posiadamy kartę motorowerową oraz ukończone 13 lat.

Od czego zależy cena ubezpieczenia quada? Koszt polisy ubezpieczeniowej uzależniony jest od takich czynników jak wiek właściciela, model pojazdu oraz pojemność jego silnika. Osoby, które są zainteresowane wykupem zarówno polisy AC, jak i OC, za roczny okres ochrony to 5,6 proc. wartości motocykla w wieku do trzech lat, 6,5 proc. dla pojazdów cztero– i pięcioletnich, 7,8 proc. dla pojazdów w wieku od 6-8 lat, 8,4 proc. dla wieku 9-12 lat, a 8,7 proc. dla maszyn powyżej 12 lat. Ceny są zdecydowanie mniejsze, bo aż o 10 proc., w momencie, kiedy właściciel pojazdu nie wykupi ochrony przed kradzieżą.

W ubezpieczalniach typu direct ubezpieczeni w ramach pakietu OC mogą dodatkowo liczyć na tanie lub bezpłatne dodatkowe usługi, np. assistance.

W większości ubezpieczalni quad traktowany jest jak motocykl, dlatego analizując oferty polis, powinniśmy traktować to jako wyznacznik ich cen. Podczas ubezpieczania quada spore znaczenie będzie miał wkład własny, który stanowi pomniejszenie odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe w sposób podejrzliwy podchodzą do niebezpiecznych quadów. Dodatkowym roszczeniem może być również brak odpowiedzialności za wypadki, które miały miejsce poza polskimi drogami utwardzonymi. W takich okolicznościach ubezpieczyciel nie może liczyć na żaden pojazd zastępczy.

Quad, który jest wynajmowany, musi zostać zarejestrowany oraz ubezpieczony. W przeciwnym razie cała odpowiedzialność za wypadek i ewentualne zniszczenia spada na osobę kierowcy. Niestety gros umów ubezpieczeniowych w takich wypożyczalniach jest niewłaściwie sformułowanych. Dodatkowym atutem w takich miejscach jest posiadanie polisy autocasco. Dzięki niej najmujący nie będzie musiał ponosić odpowiedzialności za zniszczony pojazd.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Czy można ubezpieczyć nagrobek? 11.4.2016 11:24 przez:
ania-s
Czy można ubezpieczyć w pakiecie trzy mieszkania? 5.3.2016 13:31 przez:
klaudyyna

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy można coś wyłudzić na NIP firmy? 3.11.2015 15:03 przez:
AdamSyla

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Czy można zerwać umowę abonamentową 21.5.2015 13:49 przez:
pomaranek

forum gsm