16.01.2014, 22:28

Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.8     / 10 (oddano 6 głosów)

Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego?

Lokale użytkowe służą najczęściej wykonywaniu pracy, a ich ubezpieczenie pozwala zabezpieczyć się przed skutkami wielu kosztownych szkód. Jak kształtują się ceny takich ubezpieczeń?

Lokale użytkowe to najczęściej miejsca wykorzystywane jako pomieszczenia biurowe, gabinety lekarskie, lokale produkcyjne oraz magazyny. Mogą być zarówno całym budynkiem, jak i stanowić jego część. Ceny ubezpieczeń lokali użytkowych zależą od formy polisy i jej zakresu. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto wziąć pod uwagę to, czy chcemy zabezpieczyć cały budynek, poszczególne pomieszczenia czy też obiekty przynależne, do których zaliczmy piwnicę, komórkę, garaż itp.

Pakietowe ubezpieczenia lokali

Ubezpieczenia lokali użytkowych mają różny zakres. Do najpopularniejszych polis zaliczają się pakiety chroniące przed zdarzeniami losowymi, zabezpieczające przed skutkami pożaru, kradzieży z włamaniem i rabunkiem. Dobrze wiedzieć, że ubezpieczyć można również konkretne mienie firmy, jak np. sprzęt elektroniczny.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia?

Ubezpieczenie lokali użytkowych nie jest obowiązkowe, co przekłada się na znaczne różnice pomiędzy ofertami poszczególnych ubezpieczycieli. Wynajmujący nieruchomości mogą często korzystać z ubezpieczenia wykupionego przez właściciela budynku. W niektórych umowach ubezpieczenie jest współdzielone, co oznacza, że właściciel zapewnia ubezpieczenie budynku, a najemca mienia ruchomego w lokalu. Koszty polisy zależą m.in. od miejscowości, w jakiej znajduje się lokal, wartości nieruchomości, jej elementów stałych oraz wyposażenia. Nie bez znaczenia jest również rodzaj prowadzonej działalności. Na odmienne stawki mogą liczyć osoby prowadzące biuro oraz gabinety lekarskie, a także wykorzystujące pomieszczenie w celach produkcyjnych (w ostatnim z przypadków koszty ubezpieczenia będą dość wysokie). Decydującą rolę w określeniu ceny polisy odgrywają także wiek nieruchomości, klasa pożarowa budynku, a także piętro, na którym znajduje się lokal.

Zniżki na ubezpieczenie

Ze zniżkami w ubezpieczeniu spotkają się osoby, które korzystały już z tego produktu danej firmy. Wpływ na cenę polisy ma także liczba lat bezszkodowych. Szacunkowo koszty ubezpieczenia nowego lokalu użytkowego o wartości 500 tys. zł z wyposażeniem wartym 50 tys. zł w dużej aglomeracji miejskiej wahają się od 700 zł do 1,5 tys. zł miesięcznie. W małej miejscowości dla takiej samej nieruchomości składki zaczynają się od 600 zł. Dla lokalu użytkowego o wartości opiewającej na 200 tys. zł i ruchomym mieniu do 20 tys. zł w dużej aglomeracji zapłacimy 300 zł miesięcznie, a w małej miejscowości możemy liczyć na składki już od 250 zł. 

Zanim wybierzemy konkretną ofertę ubezpieczeniową, warto dokładnie określić zakres polisy oraz sprawdzić warunki ubezpieczenia przy konkretnych parametrach nieruchomości. Nie bez znaczenia jest posiadanie zabezpieczeń antywłamaniowych, przeciwpożarowych, monitoringu czy dozoru. Dzięki nim możemy liczyć na zmniejszenie wysokości miesięcznej składki polisy ubezpieczeniowej dla danego lokalu użytkowego.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
950 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Ile kosztuje korzystanie z pośredników kredytowych? 26.2.2016 16:05 przez:
ymcm

forum o kredytach

Forum o lokatach
Ile kosztuje eMakler w mbanku? 14.12.2015 15:24 przez:
marius

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ile kosztuje ubezpieczenie roweru? 6.9.2015 21:21 przez:
candyq

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Ile kosztuje księgowa? 4.5.2016 21:16 przez:
magda25
Ile kosztuje dobra strona internetowa? dzisiaj, 13:15 przez:
mirella

forum finansowe dla firm