07.02.2014, 08:00

Co oznacza karencja w ubezpieczeniu?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Co oznacza karencja w ubezpieczeniu?

Decydując się na zakup ubezpieczenia, ważne jest, by sprawdzić okres karencji interesującej nas oferty. Dowiedzmy się, na jakich zasadach działa karencja w umowie ubezpieczeniowej.

Przy większości polis towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję. Jest to okres, w którym firma nie udziela ochrony z tytułu zdarzeń wynikających z umowy ubezpieczeniowej. Wprowadzenie okresów karencji ma na celu zabezpieczenie ubezpieczalni przed nieuczciwymi działaniami ze strony klientów.

Sprawdź okres karencji w umowie

Przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej zawsze należy sprawdzać okres karencji zależny od rodzaju ubezpieczenia, na które decyduje się klient. Karencja może być ustalona na kilka dni w przypadku ubezpieczeń turystycznych, a przy ubezpieczeniach zdrowotnych może wynosić nawet kilka miesięcy. Dłuższy okres karencji jest stosowany w przypadku chorób nowotworowych czy ciąży.

Karencja może trwać nawet kilka lat

W pewnych przypadkach karencja może trwać nawet kilka lat. Dotyczy to ubezpieczeń na wypadek śmierci, w przypadku gdy osoba przystępująca do ubezpieczenia przekracza określony przez ubezpieczyciela wiek. Wyeliminowanie na jakiś czas sytuacji, w których wystąpienie zdarzenia zawartego w umowie ubezpieczeniowej jest bardzo prawdopodobne, ma na celu zmniejszenie ryzyka finansowego ponoszonego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Polisa ma chronić przed zdarzeniami losowymi. Ubezpieczyciel musi w związku z tym oszacować ryzyko związane z wydarzeniem niepewnym. Nie ma natomiast możliwości ubezpieczenia zdarzenia pewnego (najczęściej takiego, które już zaistniało).

Okres karencji można skrócić

Najdłuższe okresy karencji występują w umowach o ubezpieczenie dla osób indywidualnych. Przy takich polisach trudno negocjować czas trwania karencji. W niektórych sytuacjach istnieje możliwość skrócenia go, ale wiąże się to z koniecznością zapłacenia wyższych składek. Niezwykle korzystne okazują się ubezpieczenia oferowane pracownikom przez pracodawców. Okresy karencji przy grupowych ubezpieczeniach są krótsze w stosunku do ubezpieczeń indywidualnych. Osoby chcące się ubezpieczyć często tworzą grupy, by móc skorzystać z preferencyjnych warunków.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
881 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Co oznacza RRSO kredytu? 22.6.2014 19:15 przez:
Raffallo
Jak podnieść swoja zdolność kredytową? 27.4.2016 20:19 przez:
Tomasz
Darmowy kredyt w Getin Noble Bank - gdzie są haczyki? 26.4.2016 15:09 przez:
trezor

forum o kredytach

Forum o lokatach
Co oznacza, że kredyt ma oprocentowanie ujemne? 23.1.2015 17:36 przez:
Cyfer

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czym jest "stanowisko w drodze uznania"? 2.6.2019 13:41 przez:
Arturr

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
W mbanku wirus podmienia numery kont do przelewu. 11.12.2015 11:14 przez:
Henryk

forum finansowe dla firm