29.01.2014, 19:39

Jak działają ubezpieczenia uczniów?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Jak działają ubezpieczenia uczniów?

Na co dzień nie myślimy o przykrych zdarzeniach, które mogą spotkać dziecko w szkole. Ponieważ takie sytuacje występują, firmy ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenia uczniów.

Świadczenia z tytułu ubezpieczenia uczniów obejmują następstwa nieszczęśliwych wypadków, których efektem są uszkodzenia ciała i pogorszenie stanu zdrowia. Wypłacane są w momencie doznania uszczerbku na zdrowiu osoby ubezpieczonej lub nawet jej śmierci. Nieszczęśliwy wypadek w rozumieniu firmy ubezpieczeniowej to niespodziewane i nagłe zdarzenie wywołane przez czynniki zewnętrzne.

Świadczenia z tytułu ubezpieczenia uczniów

Jeśli nastąpi 100-procentowy uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ucznia, wypłacana jest pełna suma ubezpieczenia. Jeśli natomiast zaistnieje uszczerbek częściowy, wypłacana jest określona część, która odpowiada procentowi trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Firmy ubezpieczeniowe proponują w swojej ofercie również dodatkowe świadczenia umowne. Należą do nich między innymi: świadczenia zasiłkowe wypłacane za każdy dzień niezdolności do nauki, zwrot kosztów leczenia z powodu nieszczęśliwego wypadku, zwrot kosztów za protezy oraz inne przedmioty ortopedyczne, jak również zwrot kosztów pogrzebu w sytuacji śmierci ucznia.

Zazwyczaj ubezpieczającym jest szkoła, która wykupuje ubezpieczenie grupowe dla wszystkich uczniów. Wówczas to ona decyduje o wariancie ubezpieczenia dla swoich uczniów. Każdy rodzic ma prawo zapytać o ubezpieczenie swojego dziecka, zapoznać się z tym, co obejmuje i jak szeroki jest jego zakres.

Procedura ubezpieczenia uczniów

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) powinno zostać podpisane przed rozpoczęciem roku szkolnego. Oto teoretyczny tryb postępowania: pod koniec upływającego roku szkolnego dyrektor szkoły spotyka się z przedstawicielami firmy ubezpieczeniowej, następnie wybiera ubezpieczenie najkorzystniejsze dla uczniów, konsultując swoją decyzję z radą pedagogiczną.

Ubezpieczenie NNW jest dobrowolne i żaden rodzic nie może zostać zmuszony do jego podpisania. Mimo to szkoła ma obowiązek zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Nie ponosi jednak odpowiedzialności za sytuacje zaistniałe poza obszarem placówki, nawet jeśli wydarzyły się w drodze ze szkoły lub do niej.

Szkoła jest zobowiązana do przestrzegania procedur ubezpieczeniowych oraz poinformowania firmy ubezpieczeniowej o wszelkich wypadkach, które zaszły na jej terenie. Kwestia ubezpieczenia pozostaje w gestii dyrekcji szkoły, która powinna w tym zakresie dokonać wyboru najlepszego dla dzieci.  

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
880 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko
Bank spółdzielczy a SKOK 24.4.2015 13:36 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl
Firmy oddłużające - wasze zdanie 20.2.2015 12:49 przez:
annonnse

forum o kredytach

Forum o lokatach
jak działają kantory internetowe? 5.8.2014 16:13 przez:
victoria38

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz
karty obciążeniowe dla firm 22.12.2014 10:56 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl

forum finansowe dla firm