27.10.2014, 08:10

BIG, InfoMonitor, KRD, BIK - z których baz korzystają firmy pożyczkowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

BIG, InfoMonitor, KRD, BIK - z których baz korzystają firmy pożyczkowe?

Zdobycie kredytu w pozabankowych firmach pożyczkowych jest o wiele łatwiejsze niż w bankach, jednak również tam musimy liczyć się z weryfikacją kredytową w bazach BIK lub BIG.

Nie da się ukryć, że głównym atutem pozabankowych firm pożyczkowych jest łatwa dostępność do kredytów. O ile w bankach musimy liczyć się z wieloma formalnościami i dokładnym prześwietleniem naszej historii kredytowej, o tyle prywatne firmy są znacznie bardziej pobłażliwe i pozwalają zdobyć środki nawet wtedy, gdy nie do końca chcielibyśmy się chwalić swoją historią w Biurze Informacji Kredytowej. Czy to oznacza, że korzystanie z firm pozabankowych zawsze pozwala uniknąć weryfikacji naszej osoby w rejestrach dłużników i innych, podobnych bazach danych i instytucjach? Oczywiście, nie.

W praktyce każda pozabankowa firma pożyczkowa posiada swoje, jasno określone procedury, dotyczące badania zdolności kredytowej. Oczywiście warunki te są zdecydowanie mniej rygorystyczne, a często klient otrzymuje też, poza gotówką, spory kredyt zaufania. Należy jednak mieć świadomość, że nasze nazwisko zostanie sprawdzone w określonej bazie danych lub rejestrze dłużników: w jednym z Biur Informacji Gospodarczej lub Biurze Informacji Kredytowej. Wybór odpowiedniego źródła informacji to wewnętrzna sprawa danej firmy. Jeśli mamy się czego obawiać, warto wcześniej sprawdzić, z jakiego źródła korzysta dany podmiot. Możemy być jednak pewni, że jeśli pożyczkodawca oferuje kredyty bez BIK-u, to nie oznacza to, że nasza osoba nie zostanie w żaden sposób sprawdzona.

Z drugiej strony niektóre firmy dają możliwość zaciągania pożyczek przez klientów z zajęciem komorniczym, co może wydawać się mocno zaskakujące. W takich sytuacjach musimy jednak liczyć się z koniecznością ustanowienia zabezpieczeń, np. w formie poręczenia, zastawu czy hipoteki. Kolejna kwestia dotyczy tego, że im bardziej dana firma jest wyrozumiała, tym wyższe będą prawdopodobnie koszty pożyczki. W przypadku rozwiązań pozabankowych każdy powinien mieć świadomość tego, że same odsetki z oprocentowania nominalnego to zaledwie wierzchołek góry innych kosztów.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.10.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1006 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora